Ukrayna Dışişleri Bakanı Prıstayko: "Güçlerin geri çekilmesi ertelendi"

07 Ekim 2019, 15:18

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Prıstayko, 7 Ekim 2019 tarihinde Lugansk bölgesinde Zolote ve Petrosvke yerleşim yerlerinde yapılması planlanan Ukrayna ordusu ve Rusya destekli terörist güçlerin geri çekilmesi sürecinin teröristler ateşkes anlaşmasını ihlal ettiği için ertelendiğini bildirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Prıstayko, Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Bugün güçlerin geri çekilmesi süreci başlamalıydı. Minsk’te heyetimiz bu konuda anlaşmıştı… Maalesef, bildiğiniz gibi Zolote ve Petrosvke yerleşim yerleri saldırıya uğradı. Anlaşmamıza göre 7 gün ateşkes anlaşmasına uyulduktan sonra güçler geri çekilmeye başlayacaktı.” diye kaydetti.

Daha önce, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Minsk’teki Üçlü Temas Grubundaki Ukrayna heyetinin “Steinmeier formülü” metni üzerinde anlaşmaya vardığını bildirmişti.

DONBAS İÇİN “STEİNMEİER FORMÜLÜ”

Dönemin Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, 2015 yılı sonunda Minsk anlaşmalarını uygulamak için bir çözüm önerdi. Steinmeier Formülü, Minsk Anlaşmalarının bir dizi maddesinin paralel bir şekilde yerine getirilmesini öngörüyor. Söz konusu “formüle” göre; Ukrayna’nın ilk önce Donbas’taki seçimlerle ilgili yasayı yürürlüğe sokması ve ancak bundan sonra tarafların askeri güçlerini geri çekmeye başlaması gerekiyor. Daha sonraki adım ise, Donbas’ta seçimlerin düzenlenmesi olacak. Seçimler, AGİT taraftan da kabul edildikten sonra Ukrayna’nın Donbas’a özel statü vermesi, daha sonra da yasa dışı silahlı güçlerin bölgeden tamamen çekilmesiyle ilgili maddenin yerine getirilip bölgenin Ukrayna’nın kontrolü altına dönmesi öngörülüyor.

Kremlin yönetimi, “formülün” kabul edilmesi konusunda uzun süredir ısrar ediyordu. Rusya, bu şart yerine getirilmeden Volodımır Zelenskiy ile Vladimir Putin’in Normandiya Formatı çerçevesinde görüşmesinin mümkün olamayacağını ileri sürüyordu.

UKRAYNA’NIN TUTUMU

Ukrayna ise, ilk önce Donbas bölgesindeki Rus-Ukrayna sınırının Ukrayna kontrolü altına alınması gerektiğini ancak bundan sonra seçimlerin düzenlenebileceğini savunuyor.

Donbas
Ukrayna
Vadim Prıstayko
Bunlara da bakın: