Ukrayna Dışişleri Bakanı Prıstayko’dan Türkiye'ye taziye mesajı

Güncel
Elvina Khalilova
28 Şubat 2020, 23:30
Elvina Khalilova
28 Şubat 2020, 23:30

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadım Prıstayko, Türkiye Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Prıstayko, telefon görüşmesi sırasında İdlip’te şehit düşen Türk askerleri için taziye mesajını bildirdi. 

Ukrayna Dışişleri Bakanlığının konuyla ilgili açıklamasında, “Dışişleri Bakanı Vadım Prıstayko, şehit düşen Türk askerleri için başsağlığı dilerken, Ukrayna’nın Türkiye’yi desteklediğini bildirdi. Ayrıca Bakan Prıstayko, asker ve siviller arasında yeni can kayıplarının önlenmesi için en kısa zamanda şiddete son verilmesi gerektiğini bu konuda uluslararası olan dayanışmanın önemini vurguladı” ifadelerine yer verildi.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya Federasyonu’nun İdlip bölgesinde Beşar Esed rejimine verdiği destekle Türk Silahlı Kuvvetleri mevzilerine yapılan saldırı ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Ayrıca Çavuşoğlu, Türkiye’nin bölgedeki durumu istikrara kavuşturmak için attığı adımlara ve bölgedeki insani felaketleri önlemek için gerçekleştirdiği çalışmalara dikkat çekti.

SURİYE-RUSYA CEPHESİNDEN TÜRK ASKERİNE HAİN SALDIRI!

Türk ordusunun Suriye’nin İdlib bölgesindeki gözlem noktalarına ve ve bölgede bulunan bir tabura 27 Şubat 2017’de Rusya ve Suriye tarafından hava saldırı düzenlendi. Resmi açıklamaya göre şu ana kadar 36 Mehmetçik şehit oldu. Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında acil güvenlik toplantısı gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib’de gerçekleşen hain saldırının ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE SUÇLAMA

Saldırının müsebiblerinden Rusya tarafından ise Türkiye’ye yönelik suçlamalar gelmeye başladı. Türkiye’nin Soçi mutabakatını ihlal ettiği öne sürülürken, Rus porpaganda medyası ise Türkiye’nin şehit edilen iki asker için intikam hazırlığında olduğu iddia edilerek, Türk askerine yapılan saldırıya karşı zemin hazırlanmaya başlandı. Ayrıca Türk ordusuna ait bir İHA’nın düşürüldüğüne de yer verildi.