Ukrayna Dışişleri Bakanı, Normandiya Zirvesi'nin sonuçlarını açıkladı

11 Aralık 2019, 10:21

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Pristayko, 9 Aralık 2019 tarihinde Ukrayna, Fransa, Almanya ve Rusya liderlerinin katılımıyla Paris’te düzenlenen Normandiya Zirvesinin sonuçlarını açıkladı.

Twitter üzerinden açıklama yapan Prıstayko, Normandiya Zirvesinin sonuçlarını şu şekilde sıraladı:

  1. 2019 yılının sonuna kadar tam ateşkes anlaşması. Genişletilmiş görev süreli Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Özel Gözlem Misyonunun kontrolü. 7/24 çalışmasını bekliyoruz.
  2. 31 Aralık 2019 tarihine kadar alıkonulan kişilerin karşılıklı iade edilmesi. Planımız, esir değişimini en hızlı şeklinde ‘herkese karşı herkes’ prensibine göre tamamlamak. Bunun için Kızılhaç ve diğer insani örgütlerin erişimi konusunda anlaştık.
  3.  Üç bölgedeki güçlerin daha geri çekilmesi konusunda anlaştık. ‘Steinmeier Formülünün’ uygulanması konusunda çalışmalar yürütülecek. Federasyon olmayacak, Ukrayna üniter bir ülkedir. Donbas ve Kırım, Ukrayna topraklarıdır.
  4. Yerel seçimler, sadece Ukrayna yasalarına ve AGİT standartlarına göre düzenlenecek. Ukrayna-Rusya sınırı üzerindeki kontrolün Ukrayna’ya geri verilmesi gerektiği konusundaki tutumumuz değişmedi. Yavaş yavaş bu yönde ilerleyeceğiz. Sıradaki buluşma 4 ay sonra düzenlenecek.
Normandiya Zirvesi
Vadim Prıstayko
Bunlara da bakın: