Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ve Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Antalya'da bir araya geldi

Haberler
Ömer Kaya
03 Temmuz 2020, 18:22
Ömer Kaya
03 Temmuz 2020, 18:22

Esma Kasar/QHA-Antalya

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nun daveti üzerine Antalya’ya geldi. Kuleba ve Çavuşoğlu, ikili ülke ilişkileri ve Türkiye-Ukrayna Ortak Stratejik Planlama Grubu 8. Toplantısı için buluştu.

Basın toplantısı öncesi Kuleba ve Çavuşoğlu ikili görüşme gerçekleştirdi. Ardından, bakanlar, basın toplantısı için kameralar karşısına geçti.

Üst düzey görüşmeye, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Siyasi Konulardan Sorumlu Müsteşar Olga Bohonska, Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman, Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Vyaçeslav Homenko ve iki ülke diplomatları katıldı.

ÇAVUŞOĞLU: KIRIM’IN İLHAKINI TANIMIYORUZ

Görüşme kapsamında yapılan basın toplantısında, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kırım’ın ilhakını tanımıyoruz” dedi. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Kırım’ın illegal ilhakını hiçbir zaman tanımadığını ve tanımayacağını her uluslararası platformda dile getirdiklerine dikkat çekti.

Bakan Çavuşoğlu, basın toplantısı kapsamında, ortak strateji grubu ve ikili ekonomik ilişkilere dair de açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Dost, stratejik bir ortak. Her alanda ilişkilerimizi geliştirdiğimiz bir ülke. Cumhurbaşkanlarımız arasında yakın dostluğun dışında, yakın işbirliği var. En son Sayın Cumhurbaşkanımızın Kiev ziyaretinde 8’nci toplantıyı gerçekleştirmişlerdi. Bugün değerli dostumla bu zirvenin takibini yaptık. Zirvede gündeme gelen konuları ele aldık ve hangi alanlarda hangi adımları attık, atmamız gerekir bunları konuşma fırsatımız oldu. Baş başa ve heyetler arası yaptığımız görüşmelerde sadece geçmişi gözden geçirmedik, bundan sonraki süreçte hangi adımları atacağız? Bir sonraki toplantının hazırlıklarını da aynı şekilde yaptık. Önümüzdeki zirvede hangi konular gündemde olacak? Hangi anlaşmalara müzakere diyoruz? Bunların nasıl müzakerelerini tamamlayıp zirvede imzalayabiliriz? Bunları konuştuk. İkili ilişkilerimizin diğer boyutlarını da ele alma imkanımız oldu. Her şeyden önce Covid döneminde yakın bir işbirliği içerisinde olduk ve Covid sonrasında bizi neler bekliyor? İlişkilerimizi nasıl geliştiririz? Bunu da ele aldık” diye konuştu.

“UKRAYNA İLE TÜRKİYE’DEN DAHA DOĞAL MÜTTEFİK BULAMAZSINIZ”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ise basın toplantısında şu açıklamaları yaptı:

” Turistlerin tatillerini geçirecekleri yerde güvende olmaları tek kriterimiz, başka kritere bakmıyoruz. Türkiye, turistler için en güzel önlemleri almış. Ben de bu önlemleri kendim bizzat gördüm. Türk mevkidaşımın söylediği gibi her şeyin doğru olduğunu kendim gördüm. Hem Kıyiv’de hem de Ankara’da kesin bir siyasi irade var. Bu siyasi irade, bu anlaşmayı bir sonuca bağlamak istiyor. Çünkü bu anlaşma sayesinde iki ülke de kazanacak. İki ülkenin ekonomisi de kazanacak. Sayın Erdoğan tarafından dile getirilen amacı biz de paylaşıyoruz, iki ülke arasında 10 milyar dolar tutarında ticaret hacmine varmak istiyoruz. O rakama nasıl ulaşabiliriz? Ukrayna ile Türkiye’den daha doğal müttefik bulamazsınız. Bu müttefiklik, karşılıklı yardım ve yatırım sayesinde daha da güçlü olabilir.”