Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Ukrayna'ya saldırma planı Kremlin'in "masasında" duruyor

Güvenlik
Anife Bilal
29 Kasım 2021, 17:35
Anife Bilal
29 Kasım 2021, 17:35

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kremlin’in Ukrayna’ya saldırma planını değerlendirdiğini ifade etti. Kuleba’ya göre, Rusya geniş çaplı saldırıyı alternatif planlardan biri olarak düşünüyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı düzenleme ihtimalleri değerlendirdi. Bugün Litvanya’nın Delfi haber sitesinde konuşan Bakan, “Şüphesiz, Rusya saldırıyı alternatiflerden biri olarak değerlendiriyor. Bu planı uygulama kararının Moskova tarafından onaylandığı konusunda bir kanıt yok, ama böyle bir plan ‘masalarında duruyor’. Bugün Ukrayna ve ortakları, Rusya’yı saldırıya geçme seçeneğinden uzaklaştırmak için çalışıyorlar. Bu sadece güçlü kısıtlama politikasıyla elde edilebilir.” dedi.

RUSYA UKRAYNA SINIRINA FÜZE SİSTEMLERİ YERLEŞTİRDİ

Ukrayna ve ortaklarının şimdilik taarruz gruplarının oluşturduğunu gözlemlemediğini, ama savunma amaçlı olmayan çok sayıda birlik ve teçhizatın Ukrayna sınırları yakınına getirildiği gerçeğinin doğru olduğunu aktarırken, “Mesela teçhizat arasında füze sistemlerinin ve radyo iletişimini engellemek için kullanılan sistemlerin de yer aldığını görüyoruz.” diye belirtti.

Rusya’nın Üçlü Temas Grubu faaliyetleri engellediğini, Normandiya Dörtlüsü Zirvesini düzenlemek istemediğini, Polonya-Belarus sınırındaki krizi ve Kremlin’in doğalgaz şantajını hatırlatan Kuleba duruma daha geniş açıyla bakmaya davet ederek, “Bütün bu bileşenlerin kapsamlı bir şekilde ele alınması gerekiyor. Hepsini bir araya getirdiğimizde durum çok iç karartıcı görünüyor.” diye vurguladı