Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba Türkiye'ye geliyor

Haberler
E. K.
01 Aralık 2020, 16:57
E. K.
01 Aralık 2020, 16:57

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Türkiye’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirecek. Kuleba, gerçekleştireceği çalışma ziyareti çerçevesinde Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak üzere bir sıra ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Ukrayna ve Gürcistan’ın katılımıyla NATO Kuzey Atlantik Konseyi’nin dışişleri bakanları düzeyindeki toplantısına katılmak üzere 2 Aralık 2020 tarihinde Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştirecek.

KULEBA, KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİ ANLATACAK

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamayagöre, video konferans yöntemi ile gerçekleştirilecek toplantının ana konusu Karadeniz bölgesindeki güvenliğin güçlendirilmesi olacak. Açıklamada, Dmıtro Kuleba’nın, NATO üyesi ülkeleri, geçici Rus işgalinin Karadeniz bölgesinin güvenliği için oluşturduğu tehditler, yarımadada insan hakları ve uluslararası insancıl hukuk normlarının ihlalleri hakkında bilgilendireceği belirtildi.

KIRIM PLATFORMU HAKKINDA TANITIM YAPILACAK

Bunun yanı sıra Ukraynalı Bakan, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarmaya yönelik uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla kurulacak Kırım Platformu girişiminin tanıtımını yapacak.

Dmıtro Kuleba Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaret sırasında ayrıca, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak üzere bir dizi ikili görüşme gerçekleştirecek.