Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Rusya terörist ülke ilan edilmeli

Güncel
Anife Bilal
29 Temmuz 2022, 18:24
Anife Bilal
29 Temmuz 2022, 18:24

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya’nın Azovstal’den tahliye edilen askerler dahil olmak üzere Ukraynalı askerlerin esir tutulduğu Donetsk bölgesindeki Olenivka kasabasında bulunan hapishaneye düzenlediği saldırıyı kınayarak, “Rusya terörist ülke ilan edilmeli” çağrısında bulundu.

İşgalci Rusya, Ukrayna’da savaş suçları işlemeye devam ediyor. Rus işgal güçleri, Azovstal’den tahliye edilen askerler dahil olmak üzere Ukraynalı askerlerin esir tutulduğu Donetsk bölgesinde Olenivka kasabasındaki hapishaneye saldırı düzenledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Rusya, işgal altındaki Olenivka’da esir Ukraynalı askerlerinin alıkonulduğu hapishaneye ateş açarak bir korkunç savaş suçu daha işledi. Ortaklarımızı uluslararası insancıl hukukun söz konusu kaba ihlalini kınamaya ve Rusya’yı terörist devlet tanımaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

ESİR UKRAYNALI ASKERLERİN ALIKONULDUĞU HAPİSHANEYE SALDIRI DÜZENLEDİ

Rus ordusu, Azovstal’den tahliye edilen askerler dahil olmak üzere Ukraynalı askerlerin esir tutulduğu işgal altındaki Olenivka kasabasındaki hapishaneye saldırı düzenledi. Rusya’nın işlediği savaş suçunu örtbas etmek için Rus propaganda haber ajansları saldırının Ukrayna ordusu tarafından düzenlendiğini iddia etti. Rus propagandacıları, Ukrayna ordusunun güya kasıtlı olarak esir Ukraynalı askerlerinin tutulduğu binayı vurduğunu ve saldırıda 53 kişinin hayatını kaybettiğini ve 75 kişinin yaralandığını ileri sürdü.

İşgalcilerin iddialarını reddeden Ukrayna tarafı, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ilkelere tamamen bağlı kalıyor ve uluslararası insancıl hukuk normlarını yerine getiriyor ayrıca sivil altyapıya, özellikle de savaş esirlerinin tutulma ihtimalinin yüksek olduğu yerlere yönelik saldırıları hiçbir zaman gerçekleştirmedi ve gerçekleştirmeyecektir” açıklamasını yaptı.