Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Lavrov, Ukrayna’ya saldırıların mimarlarından, onunla bu anlayışla konuşacağım

Güncel
qha muhabir
09 Mart 2022, 12:44
qha muhabir
09 Mart 2022, 12:44

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, 10 Mart 2022’de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Antalya’da gerçekleşecek görüşmenin Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun sayesinde planlandığını söyledi. Kuleba, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un görüşmelerden kaçtığını belirterek, “Aniden kabul etti, belki bir şey iletmek istiyor” dedi. Üçlü formattaki görüşme, II. Antalya Diplomasi Forumu öncesinde gerçekleşecek.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Antalya’da yapılacak görüşmeye ilişkin açıklama yaptı. Kuleba açıklamasında, Antalya’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşeceğini belirtti.

Kuleba açıklamasında, “10 Mart’ta yapılması planlanan görüşme öncelikle Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sayesinde gerçekleşecek. Erdoğan mı Putin mi yoksa Çavuşoğlu mu Lavrov’u ikna etti bilmiyorum ama görüşme yapılacak” dedi. Kuleba açıklamasının devamında, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un iki yıldır ikili görüşmeden kaçtığını belirterek, “Şimdi aniden kabul etti, belki bir şey iletmek istiyor. Dinleyeceğiz ama Lavrov’un Ukrayna’ya yönelik saldırganlığın mimarlarından olduğu anlayışıyla onunla konuşacağım” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: TOPLANTININ DÖNÜM NOKTASI BARIŞ VE İSTİKRAR YÖNÜNDE OLACAK

Kırım ve Donbas’ın görüşmede gündeme gelip gelmeyeceği sorusuna Kuleba, ülkesinin müzakerelerde bir şeylerden vazgeçme pozisyonunda olmadığını söyledi. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarıyla 10 Mart 2022’de Antalya’da Üçlü formatta görüşme gerçekleşeceğini duyurmuştu. Çavuşoğlu, “Bu toplantının dönüm noktası barış ve istikrar yönünde olacak” ifadelerine yer vermişti.