Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Kırım Platformu'nu desteklemek ahlaki olarak da yükümlülük

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Mart 2021, 17:30
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Mart 2021, 17:30

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, 7 yıldır Kırım’daki işgalin ve sistematik insan hakları ihlallerinden sonra Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmaya yönelik uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla üzerinde çalışılmaya başlayan Kırım Platformu’nu desteklemeye yönelik açıklamalarda bulundu. Kuleba, Kırım Platformu’nun desteklenmesinin hem siyasi ve hukuki hem de ahlaki olarak bir yükümlülük olduğunu ifade etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, dün Kıyiv’de Slovenya Dışişleri Bakanı Anze Logar ile düzenlenen ortak basın toplantısında, Kırım işgali sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kuleba, Ukrayna’da 11 Mart 2021’de kabul edilen “Kırım’ın Kurtarılması ve Yeniden Entegrasyonu Stratejisi”nin önemine dikkat çekerek, 2014’ten bu yana Kırım’ın kurtarılması için adımları belirleyecek kapsamlı bir belge olmadığına değindi. Hükumetin bu kapsamda iç ve dış politika olarak ayrılacak kapsamlı bir eylem planı hazırlayacağını belirten Kuleba, Kırım Platformu’nun dış politika kapsamında en önemli girişim olacağını ifade etti.

“AHLAKİ BİR YÜKÜMLÜLÜKTÜR”

Kuleba, “7 senedir süren Kırım’ın işgali ve sistematik insan hakları ihlallerinden sonra Kırım Platformu’nu desteklemek hem siyasi ve hukuki hem de ahlaki olarak bir yükümlülüktür.” dedi. Kuleba, Kırım’ın Ukrayna’nın toprağı olduğunu ve böyle kalmaya devam edeceğini vurguladı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır.

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti.

Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 2021 yılında düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.