Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: İstanbul’daki toplantı Rusya ile müzakere sürecindeki en yüksek noktaydı

Güncel
qha muhabir
26 Mayıs 2022, 01:15
qha muhabir
26 Mayıs 2022, 01:15

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, bugün Dünya Ekonomik Forumu’nda düzenlenen basın toplantısında Rusya ile müzakere sürecinde Türkiye’nin arabuluculukta en başarılı olan ülke olduğunu dile getirdi. Bakan Kuleba, “Ukrayna-Rusya müzakere heyetlerinin İstanbul’daki toplantısı da esasen müzakere sürecinde en yüksek noktaydı” dedi.

Rusya’nın başlattığı savaşın 4’üncü ayına girerken Ukrayna mücadelesine devam ediyor. Bu kapsamda muhtelif ülkeler Rusya karşısındaki tavrını net bir şekilde gösterirken, savaşın seyri büsbütün değişiyor. Küresel çapta en önemli uluslararası toplantılardan olan Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’na, Ukrayna’da başlattığı işgal girişimi nedeniyle bu yıl Rusya davet edilmedi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Dmıtro Kuleba, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya arasında bugün durma noktasına gelen müzakere sürecindeki rolüne işaret etti.

DMITRO KULEBA: ARABULUCULUK TEKLİFİNDE BULUNAN TÜRKİYE BU SÜREÇİN EN BAŞARILISI OLDU

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba (Dmytro Kuleba) Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin Ukrayna-Rusya savaşındaki arabuluculuk rolüne ilişkin sorulan soruya cevap veren Bakan Kuleba, “Türkiye farklı gerekçelerle arabuluculuk teklifinde bulunan ülkelerden biriydi. Türkiye en başarılısı oldu. Ukrayna-Rusya müzakere heyetlerinin İstanbul’daki toplantısı da esasen müzakere sürecinde en yüksek noktaydı” değerlendirmesini yaptı.

100’den fazla ülke temsilcisinin katıldığı 4 gün sürecek Dünya Ekonomik Forumu Davos’ta 23 Mayıs 2022 tarihinde başladı. Dünya liderleri, politikacıları ve uluslararası teşkilatların temsilcileri Davos’ta konuşma gerçekleştiriyor.

Türkiye, 29 Mart’ta Ukrayna ve Rusya müzakere heyetlerine ev sahipliği yapmıştı. Türkiye savaşın bir an önce sonlanması için görüşmelerde bulunmuştu. İstanbul sürecinin ardından müzakere heyetleri görüşmelere devam etmedi. İşgalci Rusya, teklifleri cevapsız bırakarak Ukrayna’ya saldırılarını her geçen gün artırdı.

“RUSYA MÜZAKERE İSTEMİYOR, UKRAYNA’NIN DİPLOMASİYE İHTİYACI YOK DİYOR”

Bakan Kuleba, İstanbul’daki toplantının ardından müzakere sürecinin çöktüğünü belirterek, Rusya’nın sürekli olarak, “Ukrayna’nın diplomasiye ihtiyacı yok, Ukrayna bizimle konuşmak istemiyor” şeklinde açıklamalar yaptığını söyledi. Kuleba, “Fakat bu bir örtbas etme operasyonu” dedi.

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in Herson ve Zaporijjya bölgelerinde yaşayanların Rus vatandaşlığına alınmasını kolaylaştırıcı karar imzalamasına tepki gösteren Kuleba, “İyi niyetli bir müzakere istiyorsanız böyle şeyler yapmazsınız. Bu kadar basit” ifadesini kullandı.

“HAYALİMİZ ALMAN LEOPARD TANKLARI”

Ayrıca Kuleba, Rusya’nın saldırganlığına karşı koymak için ağır silahlara ihtiyaç duyduklarını hatırlattı. Almanya’nın elindeki Marder tipi tank ve Leopard tankların Ukrayna’ya tedarik edebileceğini kaydeden Kuleba, “Tabi ki hayalimiz Alman Leopard tankları, ancak şu an için böyle bir ihtimal uzak” dedi.