Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: BM, siyasi nedenlerle Kırım Platformu Zirvesi'ni görmezden geldi ve bu kabul edilemez!

Haberler
E. K.
16 Eylül 2021, 13:46
E. K.
16 Eylül 2021, 13:46

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Birleşmiş Milletler’in (BM), Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde yapılan Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ni siyasi nedenlerle katılmadığını ve bu yaklaşımın kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmak amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için kurulan Kırım Platformu’nun 23 Ağustos’ta yapılan Açılış Zirvesi’nin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından siyasi nedenlerle görmezden gelindiğini ifade etti. Kuleba siyasi çıkarların söz konusu örgütün misyonundan daha üstün tutulmasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Başkent Kıyiv’de bugün düzenlenen brifingde konuşan Kuleba şu ifadeleri kullandı:

Olumsuz hususu kaydetmek istiyorum: BM’nin Kırım Platformu Zirvesini görmezden gelmesi ve toplantıda temsil edilmemesi. Bu tamamen siyasi nedenlerle oldu ve BM’nin yönetimiyle bu tutumun kabul edilemezliği hakkında konuşacağız zira örgütün temel görevi barış ve güvenliği desteklemektir.

Dmıtro Kuleba

BM’nin Kırım Platformu Zirvesi’ni kasıtlı olarak görmezden geldiğini kaydeden Bakan Kuleba, “BM’nin bu etkinliği kasıtlı olarak görmezden gelmesi, bize örgütün kendi içindeki durumu, rolü ve dünyadaki misyonunu anlaması hakkında bilgi verir. Bu, değiştireceğimiz yanlış bir tutumdur. Çünkü tek tek devletlerin çıkarlarını değil, ilkeleri korumak gerekiyor.” dedi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Kırım Platformu, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı. Zirveye katılan 46 ülke ortak Kırım Platformu Deklarasyonu imzaladı.