Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, AB Yüksek Temsilcisi Borrell'i Rusya'nın saldırgan eylemleri hakkında bilgilendirdi

Güvenlik
E. K.
05 Nisan 2021, 11:52
E. K.
05 Nisan 2021, 11:52

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliği ele alındı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile telefonda görüştü. Ukrayna Dışişleri Bakanlığından 4 Nisan’da konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, görüşme sırasında Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki saldırgan tutumları müzakere edildi.

UKRAYNA, RUSYA’NIN SALDIRGAN TUTUMLARINI AB’YE BİLDİRDİ

Dmıtro Kuleba, AB Temsilcisi Borrell’e; Donetsk ve Lugansk bölgeleri ve Kırım’daki güvenlik durumunu sistematik olarak tırmandırması, ateşkese bağlılığını teyit etmemesi, Ukrayna sınırlarında askeri varlığını artırması ve dezenformasyon yayması konularında Rusya’nın saldırgan eylemleri hakkında bilgi verdi.

AB TEMSİLCİSİ, BAKAN KULEBA’YI AB DIŞİŞLERİ KONSEYİNE DAVET ETTİ

AB’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine destek verdiğini kaydeden Borrell ise, Bakan Kuleba’yı 19 Nisan’daki AB Dışişleri Konseyi toplantısına davet etti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat kisvesi altında Ukrayna sınırı yakınlarında konuşlandırdığı askerlerin sayısını artırdığını bildirdi. Homçak, “30 Mart 2021 tarihi itibaren Ukrayna devlet sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırıldı. Ayrıca son dönemde tatbikat kisvesi altında Rusya’nın farklı bölgelerinden getirilen askeri birlikler, Ukrayna sınırı yakınlarına; kuzey, güney ve batı yönlerinde yerleştiriliyor.” ifadelerini kullandı.