Ukrayna Dışişleri Bakanı: Kırım Platformu Zirvesi, Mayıs 2021'de yapılacak

05 Kasım 2020, 16:41

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kırım Platformu çerçevesinde düzenlenmesi planlanan uluslararası zirvenin tarihi konusunda açıklamalarda bulundu. Buna göre zirvenin gelecek mayıs ayında gerçekleşmesi planlanıyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, bugün düzenlenen çevrimiçi basın toplantısında Kırım Platformu hakkında bilgi vererek, platform çerçevesinde yapılacak uluslararası zirvenin, Mayıs 2021 tarihinde düzenleneceğini duyurdu.

ZİRVEYLE İLGİLİ NİHAİ KARAR ALINDI

Konu ile ilgili açıklamada bulunan dışişleri bakanı, “Bugün, resmi olarak, Kırım Platformu Zirvesinin Mayıs 2021’de düzenleneceği konusunda nihai kararın alındığını açıklayabilirim. O zamana kadar pandemiyle ilgili durumun istikrara kavuşacağını ve zirveyi Ukrayna’nın başkentinde başarıyla gerçekleştirme fırsatını yakalayacağımızı umuyoruz.” dedi.

Kırım Platformu oluşturma girişiminin dinamik bir şekilde geliştiğini belirten Kuleba, “Ortaklarımızla aktif bir şekilde müzakereler yürütüyoruz, onlara ilgili platformun içeriği, formatı ve çalışma şekli hakkında bilgi veriyoruz. Ortaklarımızdan olumlu geri dönüşler alıyoruz. Bizimle birlikte çalışmaya hazırlar.” diye kaydetti.

Bilindiği üzere, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 23 Eylül 2020  tarihinde Kırım Platformunu BM’de tanıtarak uluslararası ortaklarına Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasına yönelik çabaları birleştirmek için kurulacak ilgili girişime katılmayı teklif etmişti.


Kırım platformu
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı
Bunlara da bakın: