Ukrayna Dışişleri Bakanı: Kırım müzakerelerin yapılacağı uluslararası platform oluşturulmalı

Haberler
Anife Bilal
27 Şubat 2020, 18:02
Anife Bilal
27 Şubat 2020, 18:02

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadım Prıstayko, Kırım’ın işgali konusunun tartışıldığı bir uluslararası platformun oluşturulması gerektiğini ve Rusya ile bu konuyu konuşmak için müzakere masasına oturtmak gerektiğini ifade etti.

26 Şubat Rus İşgaline Karşı Kırım Direniş Günü dolayısıyla Kıyiv’de dün düzenlenen “Age of Crimea” (Kırım Zamanı) forumu öncesinde, Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadım Prıstayko, Kırım Haber Ajansı (QHA) muhabirinin sorularını cevapladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edilen Kırım’a Onur Yürüyüşünden haberdar mı? Bakanlık yürüyüşün uygulanmasına ne katkıda bulunabilir?

Dışişleri Bakanlığı bu girişimden haberdar. Hatırlatmak isterim ki, bu yürüyüş Ukrayna’da düzenlenecek; Ukrayna topraklarından işgal altındaki Ukrayna topraklarına. Bu yüzden bu etkinlik önemli. Dolayısıyla bu dış bir etkinlik değil. Bu konuda ne katkıda bulunabiliriz? Kırım’ın işgalden kurtarılması için uluslararası toplumun çabalarını birleştirmesi gerekiyor.

Yürüyüşün daha çok dikkat çekmesi için yabancı devletlerin ve uluslararası kuruluşların temsilcilerinin de katılması çok önemli. Dışişleri Bakanlığı bu konuda ne yapabilir?

Herson bölgesi ile Rusya tarafından işgal edilen Kırım arasında şu an idari sınır var. Rusya Federasyonu Kırım’a kimseyi yaklaştırmıyor. Özellikle uluslararası insan hakları savunan örgütleri… Yarımadaya giriş izni vermeden önce onlardan Kırım’ı Rus toprağı olarak kabul etmesini istiyor. Ortaklarımızın karşı karşıya kaldığı bu sorun, Kırım’daki durumun etkili bir şekilde takip edilmesine izin vermiyor. Bu durumu bir gün önce Birleşmiş Milletler’de (BM) dile getirmiştim. Kırım’ın işgalini kabul etmeyerek uluslararası örgütlerin Kırım’daki insan hakları durumu, Kırım’daki gelişmeleri nasıl izleyebileceği konusunu tartıştık.

Uluslararası örgütlerin Kırım’a erişimi konusunda bir ilerleme var mı?

İşte tam olarak bu konuyu tartışmaya çalışıyoruz. Donbas sorununa yoğunlaşmamızın Kırım sorununu arka plana itmemesi için ne yapılması gerekiyor. Örneğin, Donbas sorunlarının tartışıldığı Minsk Sürecimiz var, ancak Kırım’ın tartışıldığı hiçbir uluslararası platform yok. Onun oluşturulması ve Rusya’nın müzakere masasına oturtulması gerekiyor.

Bunun için şu an neler yapılıyor?

Bize sürekli destek veren ülkeler grubu oluşuyor. Uzatmadan, şu an bir şey yapmaya çalışan ülkeler her yıl bir araya geliyorlar. Fakat Rusya, Kırım konusunu tartışmak istemiyor; bu doğrudan çatışma tutumudur. Bu şartlar altında bir şey konuşmak çok zor.

Sizce şu an Kırım için en büyük tehlike nedir?

Yarımadaya nükleer silahın yerleştirilmesi. Yani nükleer silahın Kırım’a geri getirilmesi. Şu an iç sorunlarımız, topraklarımızın işgaliyle kafamız çok meşgul ve bu şartlarda nükleer silahların bizim topraklarımıza, işgal edilen Kırım’a geri getirilmesi durumunda nelerin olabileceğinin farkında değiliz. Bu çok büyük bir sorun.

Şu an Kırım konusuna uluslararası toplumun dikkati dağılıyor mu ve Kırım’ın işgalden kurtarılması konusunda uluslararası birlik var mı?

Uluslararası toplumun dikkati tüm ülkelere dağılıyor. Dünyada birçok çatışma var ve uluslararası toplum tüm bu çatışmaları takip ediyor. Maalesef bir tek Kırım sorunu yok. Bizim görevimiz ise Suriye, İran veya diğer çatışmalara rağmen Kırım ve Ukrayna konusunu uluslararası gündemde tutabilmektir.

Bu görev yerine getiriliyor mu?

İdeal şekilde bu görev Kırım işgalden kurtarıldıktan sonra tamamlanacak. O zaman görevimizi yerine getirdik diyebilirim. Yarımada hala işgal altında ise demek ki performans ideal değildir.