Ukrayna Dışişleri Bakanı: Kırım'daki baskıları engelleme imkanımız sınırlı

12 Ekim 2019, 13:36

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Pristayko, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalciler tarafından Ukrayna vatandaşlarına yapılan baskıları değerlendirdi.

Radio Svoboda haber ajansına konuşan Dışişleri Bakanı Pristayko, bu konuda ellerindeki tek kozun uluslararası yaptırımlar olduğunu kaydederek, ‘Bu insanların FSB’nin eline düşmesini engelleme imkanımız çok az. Bizimle birlikte yaşamak isteyenleri kendi bölgemizde görmekten her zaman memnuniyet duyarız. Bu insanların buraya taşınarak, burada hayatını devam etmeleri için yeterli koşulları yaratmak ve onların haklarını korumak bizim borcumuzdur. Maalesef, şimdilik Kırım’da bunu yapmamız çok zor ve bizim bu alanda Batılı ortaklarımızın yardımına ihtiyacımız var’ ifadelerini kullandı.

İŞGALCİLER, UKRAYNALI AKTİVİST PRİHODKO HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI VERDİ

10 Ekim 2019 tarihinde Kırım’daki işgalci mahkeme, Sak kenti valilik binasını patlatma girişiminde bulunma iddiasıyla suçladıkları Ukrayna yanlısı aktivist Oleg Prihodko hakkında tutuklama kararı verdi. Prihodko, üzerine atılan suçları reddetse de, 10 Aralık 2019 tarihine kadar tutuklu kalacak.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Oleg Prihodko’nun tutuklanmasıyla ilgili, işgalcilere dava açtı.

FSB, GÜYA TERÖR EYLEMİNİ ENGELLEMİŞ OLDU!

Olayla ilgili, Avukat Nazim Şeyhmambetov yaptığı açıklamada, “Dün akşam Oleg Prihodko’nun garajında inceleme yapıldı. Garajda, FSB görevlileri 200 tipi TNT patlayıcısı, el bombası pimi ve yaralayıcı parçalar (doğranmış kaynak elektrotları) buldu. Prihodko, Sak kenti valilik binasını patlatma girişimi hazırlamakla suçlanıyor. Soruşturmanın iddiasına göre o gözaltına alındığı için planı yerine getiremedi ve FSB görevlileri güya terör eylemini önledi.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, avukatın bildirdiğine göre, Ukraynalı aktivistin patlayıcı maddelerin kendisine ait olmadığı onların evine işgalci görevliler tarafından yerleştirdiğini savunduğu kaydedildi.

Daha önce, avukat Nazim Şeyhmambetov, Prihodko’nun Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlandığını bildirmişti.

Bunlara da bakın: