Ukrayna Dışişleri Bakanı: Kırım'a daha fazla mesai harcamalıyız

Haberler
Feride Useinova
17 Eylül 2019, 13:15
Feride Useinova
17 Eylül 2019, 13:15

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Pristayko, Kırım’ın geri alınması konusuna daha fazla mesai harcanması gerektiğinin altını çizdi.

Ukrayna’nın ICTV kanalındaki bir programda konuşan Pristayko, “Gerçekten Kırım konusuna çok dikkat ayrılmıyor, çünkü başka meselelerimiz de var. Ancak hiçbir şeyin yapılmadığını da söylemiyorum. Kırım Tatarlarının hakları ile ilgili çalışmalar yürütülüyor. Bölgesel özerklik mi olacak ya da Kırım Tatar Özerkliği kurup etnik bir özerkliğimiz mi olacak bu gibi konular üzerinde çalışıyoruz. Konuyla ilgili müzakerelerimiz gerçekleşiyor. Ayrıca, yaptırımlarla ilgili de görüşmeler yapılıyor. Belki bu yaptıklarımız çok fazla hissedilmiyor. Ancak bunlar dikkate alınmalı ve her zaman tekrarlanmalı” ifadelerini kullandı.

“HER ŞEY UKRAYNA’NIN KONTROLÜ ALTINA DÖNECEK”

Pristayko, sorunun en baştan beri Donbas ve Kırım’ın bir birinden ayrı tutulması olduğunu da sözlerine ekledi. Bakan Pristayko, Minsk ve Normandiya süreçlerinin, işgal altındaki yarımadanın sorunları çerçevesinde değerlendirilmemesinin temel bir sorun olduğunu vurguladı.

Bakan Pristayko, ” Partnerlerimiz her şeyin yolunda olduğunu söylüyorlar. Kırım’a daha fazla mesai harcamalıyız. Unutmamak ve inanmak lazım. Her şey Ukrayna’nın kontrolü altına dönecek” değerlendirmesinde bulundu.