Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba: Karadeniz’i de Azak Denizi gibi kaybedebiliriz

Güvenlik
Anife Bilal
20 Ağustos 2021, 18:53
Anife Bilal
20 Ağustos 2021, 18:53

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Karadeniz’de güvenliği sağlamak için yeni uluslararası çabalara ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, “Aksi takdirde Karadeniz’i de Azak Denizi gibi kaybedebiliriz” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kırım’ı işgal altına alan Rusya’nın yarımadayı ve Karadeniz ile Azak Denizi bölgelerini yoğun bir şekilde askerileştirmesini değerlendirdi. Bakan Kuleba, Rusya’nın kasıtlı olarak Kırım’ı bir askeri üsse çevirdiğini belirterek, “Maalesef, şu an ve işgal sona ermeden Kırım’ı Rus askerlerden arındırmak mümkün değil; çünkü Rusya kasıtlı olarak Kırım’ı, herkesi ondan uzak tutmaya çalıştığı, askeri üsse dönüştürdü. Karadeniz’de ortak çabalara ihtiyacımız var. Yoksa Karadeniz’de Azak Denizi gibi kaybedebiliriz” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI, AZAK DENİZİ’NİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Karadeniz’deki durumunun NATO ülkelerinin Ukrayna, Gürcistan ve Moldova ile birlikte oluşturduğu yeni stratejiyi gerektirdiğini vurgulayan Kuleba, “Azak Denizi ve Kerç Boğazı sorunu, coğrafi olarak göz önüne alındığında,  en zor ve neredeyse çözülemez konulardan biri kalmaya devam ediyor; çünkü bölge tamamen Rusya tarafından kontrol ediliyor” dedi.

Karadeniz konusunun Ukrayna’nın dış politikasının ve NATO, ABD ile Karadeniz bölgesi ülkelerdeki ilişkilerde kilit konu olarak kalmaya devam ettiğine dikkat çeken Kuleba, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın bu konuda bir fikre sahip olduğunu anlattı. Zelenskıy’ın değerlendirmesine göre Karadeniz’de güvenlik dengesini sağlamak için NATO üye ülkelerinin, Ukrayna, Gürcistan ve Moldova ile birlikte ortak çabalarda bulunması gerektiğini aktaran Bakan, “Tatbikat gibi geçti ve unutmadık; ortak sürekli mekanizmalar ve eylemler çok önemli” diye vurguladı.