Ukrayna Dışişleri Bakanı, AGİT'e Kırım Platformu'nun önceliklerini anlattı

Güvenlik
Anife Bilal
04 Aralık 2020, 11:36
Anife Bilal
04 Aralık 2020, 11:36

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 27. Bakanlar Konseyi Toplantısı çerçevesinde “Kırım’ın İşgaline Karşı Uluslararası Tepki: Bundan Sonraki Adımlar” isimli bir etkinlik düzenledi. Kuleba, toplantı kapsamında Kırım Platformu’nun beş önceliği hakkında bilgi verdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, 3 Aralık 2020 tarihinde AGİT 27. Bakanlar Konseyi Toplantısı çerçevesinde “Kırım’ın İşgaline Karşı Uluslararası Tepki: Bundan Sonraki Adımlar” isimli bir etkinliğe imza attı. Etkinliğe Türkiye ve Litvanya Dışişleri Bakanları, ABD, Polonya, Gürcistan Dışişleri Bakanı Yardımcıları ayrıca AB, Avusturya, Birleşik Krallık , Bulgaristan, Danimarka, İrlanda, İzlanda, İtalya, Kanada, Letonya, Moldova, Norveç, Kuzey Makedonya, Portekiz, Almanya, Fransa, Finlandiya, Hırvatistan, İsveç, İsviçre temsilcileri katıldı.

BAKAN KULEBA İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DAKİ DURUMU ANLATTI

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, etkinlikte Dışişleri Bakanı Kuleba Rus işgali altındaki Kırım’ın mevcut durumu hakkında bilgi vererek insan hakları ihlalleri, yarımadanın ve etrafındaki suların askerileştirilmesi nedeniyle oluşan tehditler, doğal ve kültürel mirasın yok edilmesi gibi işgal dolayısıyla meydana gelen sorunların kötüleşmesine dikkat çekti.

AGİT üye ülkelerinin temsilcilerine, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasına yönelik uluslararası toplumun çabalarını birleştirmek amacıyla Kırım Platformu oluşturma girişimini anlatan Bakan, ilgili platformun beş önceliğini şu şekilde açıkladı:

“İlk önce; seyrüsefer serbestisi dahil olmak üzere bölge güvenliği. İkinci; saldırgan devlete karşı uygulanan yaptırımların etkinliğinin sağlanması. Üçüncü; uluslararası insancıl hukuk ve insan haklarının korunması. Dördüncü; eğitim, kültür ve dini hakların korunması. Ve beş; Kırım’ın geçici işgalinin ekonomi ve çevre üzerindeki olumsuz etkisinin üstesinden gelinmesi.”

Ukrayna’nın, Kıyiv’de 2021 yılında düzenlenecek olan Kırım Platformu’nun açılış zirvesine dünya liderlerinin katılımını memnuniyetle karşılayacağını vurgulayan Kuleba, “Birlikte çok şey yapabiliriz. Eylemlerimizin koordine olmasını ve Kırım’ın uluslararası gündemde öncelikli konular arasında kalmaya devam etmesini sağlamalıyız.” dedi.

Bakan ayrıca ortaklara AGİT’in yetki alanı çerçevesinde Kırım Platformu’nun hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunacak bir dizi ortak adım almayı teklif etti.

Etkinliğe katılan ülkelerin temsilcileri, etkinlik sırasında yaptıkları açıklamalarda, Kırım Platformu girişimine destek verdiklerini ve ülkelerinin Ukrayna’nın egemenliği ile toprak bütünlüğüne destekleri konusundaki tutarlı tutumlarını teyit ederek Kırım’ın Rus işgalinin tanınmamasına ilişkin prensipli politikanın pratik içerikle doldurulmasının önemine dikkat çektiler.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti.

Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 2021 yılında düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.