Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Temsilci Yardımcılarıyla görüştü

19 Haziran 2020, 13:22

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilci Yardımcısı Tamila Taşeva ve Darya Sviridova, Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Emine Ceppar ile görüşme yaptı.

Toplantıda, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliğinin, Ukrayna Dışişleri Bakanlığıyla kamu diplomasisinin uygulanması ve uluslararası platformlardaki çalışmalar konusunda atılabilecek ortak adımlar ele alındı.

ORTAK ÇALIŞMALAR KIRIM İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliğinden yapılan açıklamada, ortak çalışmaların uluslararası ortaklara Ukrayna’daki durum ve işgal edilen topraklardaki insan hakları ihlallerine ilişkin güncel durum hakkında bilgi verme açısından çok önemli olduğu vurgulandı. Bununla birlikte açıklamada, Dışişleri Bakanlığıyla yapılan işbirliğinin, Rusya’ya uygulanan yaptırım rejimini korumaya ve genişletmeye yönelik etkili sistematik mekanizmaların geliştirilmesi, ayrıca Rusya ve işgal edilen Kırım’da yasa dışı olarak alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının haklarının korunması için büyük önem taşıdığı belirtildi.

KIRIM’I İŞGALDEN KURTARMANIN ADIMLARI KONUŞULDU

Görüşmede ayrıca, Kırım’ın işgalden kurtarılması konusunda faaliyet gösterecek uluslararası platformun oluşturulmasına özel dikkat çekildi ve Kırım konusunun Ukrayna’nın siyasi, kültür ve bilgi alanına geri dönmesi için uygulanacak adımlar ele alındı.

SİYASİ TUTSAKLARA İLİŞKİN ÇALIŞMALAR KARARLAŞTIRILDI

Bununla birlikte açıklamada, Rusya tarafından alıkonulan Ukraynalı siyasi tutsakların serbest bırakılmasına yönelik uluslararası eylemlerin Ukrayna Dışişleri Bakanlığının platformu çerçevesinde koordine edilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.


Emine Ceppar
Tamila Taşeva
Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı
Bunlara da bakın: