Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar: Rus askerleri kullanmayı planladıkları kimyasal silahtan etkilenmemek için antidot kullanıyor

Güncel
qha muhabir
26 Mart 2022, 17:38
qha muhabir
26 Mart 2022, 17:38

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Doha Forumu sonrasında işgalci Rus ordusunun ülkesine kimyasal silah ile saldırabileceğini söyledi. Ceppar, “İstihbaratımız, Rus askerlerinin kimyasal silahtan etkilenmemek için antidot kullandığını belirtiyor” açıklamasını yaptı.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Katar Doha’da düzenlenen uluslararası forumda Ukrayna Rusya Savaşında son gelişmelerine değindiği açıklamalar yaptı.

Rus ordusunun planladığı şekilde ilerleme gerçekleştiremediğini dile getiren Ceppar, AA’ya verdiği demeçte, “Elimizdeki duyumlara göre bir hazırlık içerisindeler. Savunma hattındaki arkadaşlarımız kimyasal silahın kullanılabilmesinden söz ediyorlar. Rusya’nın nasıl bir ülke olduğunu biliyoruz. Bizim için şu anda en önemlisi savunma…” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİ RUSYA KİMYASAL SİLAH KULLANMAYI MI HEDEFLİYOR?

Ceppar, Rusya’nın savaştaki üstünlüğünün hava saldırısı olduğunu vurgulayarak, “Hava sahasının kapatılması için biyolojik ve kimyasal silah kullanılmasını beklemememiz gerekiyor. Bizim istihbarat servisimiz, şimdiden Rus askerlerinin kimyasal silahtan etkilenmemek için antidot aldıklarını belirtiyor. Bunu Rusya’dan bekleyebiliriz çünkü tüm kırmızı çizgileri geçtiler” dedi.

Ukrayna için destek beklediklerinin altını çizen Ceppar, “Zaten fosfor bombaları ülkemde kullanıldı. Bu yüzden kimyasal silahların kullanılması sürpriz olmayacaktır. Dünyanın desteği var ancak yeterli değil” açıklamasını yaptı.

EMİNE CEPPAR: RUSLAR KARADENİZ’İ BLOKE ETMEK İSTİYOR

Petrol ve doğal gaz üreten Körfez ülkelerinden de beklentilerinin olduğunu belirten Ceppar, “Körfez ülkeleri, Ukrayna’nın güvenliğinin kendileri için de önemli olduğunu bilmelidir. Bu onların vatandaşlarının da güvenliği demektedir, mesela gıda güvenliği. Bu bölgelere buğday gibi tarım ürünleri getiren birçok liman şu anda işgal altında veya hedefte. Ruslar Karadeniz’i bloke edip, bizim Körfez ülkelerine buğday gibi tahıl ürünlerini ihraç etmemizi engellemek istiyor” diye konuştu.