Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar: Hollanda Yüksek Mahkemesi'nde İskit Altınları'na sahip olduğumuzu kanıtlamak için hazırız

Güncel
_QHA Ankara
28 Ocak 2022, 16:45
_QHA Ankara
28 Ocak 2022, 16:45

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından, Kırım’ın işgalci yönetimi ile Ukrayna arasında Amsterdam Temyiz Mahkemesi’nde davaya konu olan “İskit Altınları” konusunda son durumu değerlendirdi. Kırım müzelerine ait İskit Altınları’nın Ukrayna’ya iade edilmesine yönelik Hollanda yargısının kararı, Rusya Federasyonu tarafından yeniden temyize götürüldü. Bakan Yardımcısı Ceppar, üçüncü kez temyize giden karara karşı Ukrayna yönetiminin, altınların sahibi olduğunu kanıtlamaya hazır olduğunu ifade etti. Ceppar, “Hollanda Yüksek Mahkemesi’nde Altınların Ukrayna’nın müze fonuna ait olduğunu kanıtlamak için hazırız” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Emine Ceppar, Hollanda Yüksek Mahkemesi’nde İskit Altınları’nın Ukrayna’ya ait olduğunu üçüncü kez kanıtlamaya hazır olduklarını ifade etti. Bakan Yardımcısı Ceppar, 2015 yılından bu yana, Hollanda Krallığı mahkemelerinin Ukrayna tarafından Amsterdam Arkeoloji Müzesi Allard Pearson aleyhine açılan bir davaya baktığını hatırlattı.  Ceppar, “14 Aralık 2016’da Amsterdam Bölge Mahkemesi lehimize karar verdi ve müze koleksiyonunun ‘Kırım Karadeniz’deki Altın Ada’ Ukrayna topraklarına geri dönmeye tabidir ve Ukrayna kültürel mirasının bir parçasıdır” kararını hatırlattı.

Emine Ceppar, “Son olarak 26 Ocak 2022 tarihinde geçici işgal altındaki Kırım’daki sözde müzeler, Amsterdam Temyiz Mahkemesi’nin ‘İskit altınları’ koleksiyonunu Ukrayna’ya iade etme kararına karşı temyiz başvurusunda bulundu. Rus işgalcinin yedi yıldır devam eden davayı olabildiğince uzatmak için kirli oyununa devam etmek istemesine artık şaşırmıyoruz” dedi. 2016’de mahkeme Ukrayna lehine karar aldı daha sonra Rusya bu kararı itiraz etti. 26 Ekim 2021’de ikinci derece mahkemesi, “İskit altınının” Ukrayna’ya iadesine ilişkin ilk mahkeme kararını onayladı. Eserleri sadece kağıt üstünde var olan müzelere geri verilmesini talep ettiğini kaydetti.

İSKİT ALTINLARI DAVASI

Binden fazla eserden oluşan İskit altını koleksiyonu, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden önce 2014 Şubat ayının başında Kırım’daki müzelerden Amsterdam’daki Allard Pierson Müzesinde sergilenmek üzere Hollanda’ya gönderilmişti. Sergi, 4’ü Kırım biri Kıyiv’deki müze olmak üzere 5 müzenin koleksiyonlarından oluşuyordu. Hollanda’nın, Kırım’ın Rusya tarafından işgalini tanımaması nedeniyle serginin 31 Ağustos 2014’te kapatılmasından sonra eşyaların kime gönderileceği sorunu meydana geldi. Kırım’ı işgal eden Rus yönetimi ve Ukrayna yönetimi arasındaki, İskit altınları ile ilgili dava 2015 yılının Ocak ayında mahkemede incelenmeye başladı.

Amsterdam Bölge Mahkemesi, 14 Aralık 2016 tarihinde yaptığı duruşmada “Kırım: Kara Deniz Altını ve Sırları” sergisinde bulunan eserlerin Ukrayna’ya teslim edilmesi kararını kabul etmişti. Nisan 2017’de, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki müzelerin temsilcilerinin mahkeme kararını temyiz ettiği öğrenilmişti.