Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar, Safinar Cemileva'yı hastanede ziyaret etti

Haberler
E. K.
14 Ekim 2020, 16:17
E. K.
14 Ekim 2020, 16:17

Esma Kasar / QHA – Ankara

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun eşi Safinar Cemileva’yı Ankara’da tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar, rahatsızlanan ve özel ambulans uçakla Kıyiv’den Türkiye’ye getirilerek tedavi altına alınan Safinar Cemileva’ya geçmiş olsun dileklerini bildirdi ve acil şifa diledi. Ceppar’a ziyaretinde Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga (Andrii Sybiha) eşlik etti.

“SAFİNAR HANIMIN ELİNİ ÖPMEK BENİM İÇİN ŞEREFTİR”

Ziyaret sonrası Kırım Haber Ajansı’na (QHA) açıklamalarda bulunan Ceppar, “Dün İstanbul’dan Ankara’ya geldim. Ankara’daki görüşmelerime Safinar hanımı ziyaret ederek başlamak benim için prensip meselesiydi. Kendisini çocukluğumdan beri tanıyorum. Onu gördüğüme, kucakladığıma ve onun elini öpebildiğime çok sevindim, bu benim için şeref. Onun sağlığı için duacıyım. Doktorlar durumunun iyi olduğunu, ameliyata gerek olmadığını söylediler. En kısa zamanda sağlığına kavuşup hastaneden çıkması için dua etmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın 15-17 Ekim tarihlerinde Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaret çerçevesinde Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun da Türkiye’ye geleceğini aktaran Ceppar, “Mustafa Ağamız da inşallah buraya gelip ömür arkadaşını kucaklayacaktır.” dedi.

TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR EDERKEN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Ankara şehir Hastanesi’nde tedavisi devam eden Safinar Cemileva, durumunun daha iyi olduğunu belirterek, “Ateşim düştüğünde ben de daha iyi oluyorum. Biraz önce doktorlar geldi ve ameliyat yapmak istemediklerini, bu nedenle tedavinin biraz daha uzun süreceğini söylediler. İyi olacaksın dediler.” diye anlattı.

“TÜRKİYE’DE İNSANLIK KAYBOLMAMIŞ”

Kendisi için Ukrayna’ya özel ambulans uçak gönderen Türkiye’ye minnettarlığını bildirirken gözyaşlarını tutamayan Safinar Cemileva, “Biraz hastalandım, (Türkiye Cumhuriyeti) Sağlık Bakanlığı da bir uçak gönderdi ve beni bu hastaneye getirdiler. Çok büyük bir hastane, doktorları da çok iyi. İnşallah en kısa zamanda bu zor günler geçer. Türkiye’ye çok teşekkür ediyorum. Türkiye’de insanlık kaybolmamış. Sağolsun Türkiye! ” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasının da kendisini yalnız bırakmadığını kaydeden Cemileva, “Buradaki diasporamız da bu zor günlerde benim yanımda, telefonla arıyor, ziyaret ediyorlar. Dernekten Mükremin bey (Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin) ve Mine hanım (Kırım Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Mine İmrak) da beni yalnız bırakmıyorlar, sürekli ilgileniyorlar, doktorlarla görüşüyorlar.” diye konuştu.

BAŞHEKİM: “HASTAMIZIN GENEL SAĞLIK DURUMU İYİ”

QHA’ya yaptığı açıklamalarda Safinar Cemileva’nın sağlık durumu ve uygulanan tedavi hakkında bilgi veren Ankara Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ali Özatik, şu ifadeleri kullandı:

“Hastamız yaklaşık 20 gün önce Sağlık Bakanlığının özel ambulans uçağıyla Kıyiv’den hastanemize transfer edildi. Geldiğinde esas şikayeti bel bölgesindeki ağrıydı. Ona yönelik tetkikler yapıldığında omur bölgesine yakın kas dokusu içerisinde apse dediğimiz iltihabi doku oluşumu tespit edildi. Ona yönelik detaylı araştırmalar yapıldı, o bölgede biriken iltihap boşaltıldı. Şu an antibiyotik tedavisi alıyor. Bu bir süreç tabii, bir- bir buçuk ayı bulabilecek bir süreç. Bu tür iltihabi oluşumlarda en az bir- bir buçuk ay antibiyotik tedavisi verip sonra gidişata göre takip etmek lazım. Ama hastamızın genel durumu düzeldi, ağrıları azaldı, ateşi kontrol altında, kan tablosu düzeldi. İnşallah sağ salimen taburculuğunu planlayıp, evine, yuvasına, memleketine dönmesini sağlayacağız.”

TÜRKİYE AMBULANS UÇAK GÖNDERMİŞTİ

Safinar Cemileva tatil esnasında bir rahatsızlık geçirerek, Kıyiv’de tedavi altına alınmıştı. Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere’nin Safinar Hanım’ın durumunu öğrenerek Türkiye Dışişleri Bakanlığını, Dışişleri Bakanlığının da Türkiye Sağlık Bakanlığını bilgilendirmesi üzerine Türkiye Cumhuriyeti tarafından Safinar Cemileva için ambulans uçak gönderildi. Safinar Hanımın ambulans uçakla, Kıyiv’den Ankara’ya götürülerek bir hastanede tedavi altına alındı.