Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar, Kırım Tatar diaspora temsilcileriyle görüştü

Haberler
E. K.
16 Ekim 2020, 00:11
E. K.
16 Ekim 2020, 00:11

Esma Kasar/QHA-Ankara

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Ankara’da Kırım Tatar diaspora temsilcileriyle bir araya geldi.

Kovid-19 salgını nedeniyle sınırlı sayıda kişinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya; Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Kırım Derneği Genel Merkezi yönetimi, Kırım Vakfı yönetimi, Türkiye-Ukrayna Dostluk Derneği yönetimi, Kırım Gelişim Vakfı ve Kırım Tatar Teşkilatları Platformu Başkanı Ümit Şilit, Ukrayna Ankara Büyükelçiliğini temsilen Elçi-Müsteşar Natalya Lopatina iştirak etti.

Ceppar’ın beraberinde toplantıya Ukrayna Enstitüsü Başkanı Volodımır Şeyko ve Başkan Yardımcıları Alim Aliyev ve Tetyana Filevska da katıldı.

İLGİLİ HABER: UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI CEPPAR, TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

“BİR KIRIM TATARININ BÜROKRASİDE GÜZEL YERDE OLMASI GURUR VERİCİ”

Ceppar’a Türkiye’de faaliyet gösteren Kırım Tatar dernekleri hakkında kısa bilgi veren Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, yaptığı açılış konuşmasında konuklara Ceppar’ı takdim ederken, “Ukrayna’da şu anda bir Kırım Tatarının bürokraside, siyasette çok güzel bir noktaya gelmesi bizim için gurur verici. Emine Hanımla geçmişte de ortak çalışmalarımız çok oldu. Ve şu anda derneğimizi ziyaret etmesi bizi onurlandırdı. Çok teşekkür ederiz.” dedi.

Emine Ceppar’ın görevinde Türkiye-Ukrayna ilişkilerinde çok etkili olacağı görüşünü ifade eden Mükremin Şahin, iki ülke arasındaki ilişkileri stratejik düzeyde geliştirmenin Kırım Derneği Genel Merkezinin de temel politikası olduğunu, iki ülke arasındaki ilişkilerde ekonomik, hem turizm, ticaret, eğitim alanındaki çalışmalarda insanlara destek olmak ve Ukrayna’yı tanıtmak konusunda bir misyon yüklendiklerini ve başarıyla bunu yerine getirdiklerini belirtti.

“BURADA SİZİNLE OLMAK BÜYÜK ŞEREF”

Yaptığı konuşmada Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasının Ukrayna-Türkiye ilişkilerinde önemli bir rol oynadığını vurgulayan Ceppar, “Bu salonda bugün sizinle birlikte olmak benim için büyük bir şeref. Çünkü siz de Kırım’ın, kalbimin, yüreğimin bir parçasısınız. Ve tabii ki, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkilerde büyük bir bağsınız. Ukrayna’da ilk kez Bir Kırım Tatarı, Kırım Tatar kadını böyle bir göreve tayin edildi. Bunu biz bir mesaj olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı. Ceppar, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın yarın İstanbul’a gerçekleştireceği ziyaret sırasında iki ülke arasında bir sıra anlaşmaların imzalanacağını kaydetti.

İLGİLİ HABER: UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI CEPPAR, SAFİNAR CEMİLEVA’YI HASTANEDE ZİYARET ETTİ

CEPPAR, KIRIM TATAR PLATFORMUNU AÇIKLADI

Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasına yönelik yüksek düzeyli bir Kırım Platformu’nu kuracaklarını belirten Ceppar, “Biliyorsunuz ki Kırım meselesi gündemden biraz uzaklaşıyor ve bu meselenin en yüksek uluslararası seviyeye dönmesini sağlamak için bu Platformu kuruyoruz. Bu platform birkaç aşamadan oluşacak. Ve en yüksek dönem olarak ülkelerin üst düzey yönetimlerinin katılımıyla Kırım Zirvesi düzenlemek istiyoruz.” dedi.

KIRIM ZİRVESİ KORONAVİRÜS NEDENİYLE ERTELENDİ

Kırım Zirvesi’ni Ukrayna’da Kırım İşgaline Direniş Günü olarak kaydedilen 26 Şubat günü Kıyiv’de düzenlemek istediklerini ancak dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle istedikleri tarihte yapılamayabileceğini ifade eden Ceppar, tarih kesinleştikten sonra kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti.

İLGİLİ HABER: CEPPAR, TÜRKİYE SAĞLIK BAKAN YARDIMCISI MEŞE İLE KIRIM TATARLARINA YÖNELİK SAĞLIK PROJELERİNİ GÖRÜŞTÜ

TÜRKİYE, KIRIM PLATFORMUNA KATILABİLECEK

Kırım Platformu konusunu Ankara’da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşme de de ele aldıklarını kaydeden Bakan Yardımcısı Ceppar, Türkiye’nin de bu Platform’a katılabileceğini, Türkiye’den bu konuda destek beklediklerini ifade etti.

İLGİLİ HABER: EMİNE CEPPAR KURULACAK OLAN KIRIM PLATFORMUNU ANLATTI

46 KIRIM TATAR DİASPORA TEMSİLCİSİNE DİASPORA KİMLİĞİ VERİLDİ

Konuşmasının sonunda Ceppar, 46 Kırım Tatar diaspora temsilcisinin Ukrayna Diaspora Kimliği’ni Genel Başkan Mükremin Şahin’e takdim etti. Ukrayna Diaspora Kimliği, kökeni Ukrayna sınırları içinde bulunan bir yere dayanan kişilere verilmekte olup, bu kimlik hamilleri herhangi bir Ukrayna vatandaşının Ukrayna sınırları içindeki her türlü hak ve özgürlüklerine sahip.

Bunun yanı sıra Ceppar, Türkiye-Ukrayna stratejik ortaklık ve dostluk ilişkilerine katkılarından dolayı Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Genel Sekreteri, Kırım Derneği Genel Başkan Vekili Avukat Namık Kemal Bayar’a kol saati hediye etti.

KIRIM PLATFORMU 

Bilindiği gibi Ukrayna yönetimi, Kırım’ın işgalden kurtarılmasına yönelik uluslararası çabaları birleştirmek için Kırım konusunun ele alındığı bir uluslararası platformun oluşturulması konusunda çalışmaya başladı.

KIRIM ZİRVESİ
Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, 5 Ekim 2020 tarihli konuşmasında, uluslararası Kırım Platformu çerçevesinde Kırım Zirvesi düzenlemeyi planladıklarını bildirdirmişti. Bununla birlikte Ceppar, “Kırım Platformu çerçevesinde gerçekleşecek kilit etkinlik Kırım Zirvesi olacak. İlgili zirve için bir kaç tarih üzerinde düşünüyoruz. Bunlardan birisi 26 Şubat Rus işgaline Direniş Günü.” diye kaydetmişti. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını dolayısıyla zirvenin düzenlenme tarihinin henüz belirlenemediğini kaydeden Ceppar, “Amacımız, ilgili girişime katılacak ve Ukrayna’ya siyasi söylemi en yüksek seviyede tutmaya yardımcı olacak devletlerin koalisyonunu oluşturmaktır.” demişti.