Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar: Alıkonulan Kırım Tatarlarına işkence uygulanıyor

Haberler
Anife Bilal
06 Eylül 2021, 13:57
Anife Bilal
06 Eylül 2021, 13:57

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da, 3-4 Eylül’de Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere alıkonulan 5 Kırım Tatarına işkence uygulandığı bildirdi. 

Rus işgalci güçler, Kırım’da 3-4 Eylül’de Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarını hukuksuz şekilde alıkoydu. İşgalciler, saatler boyunca Kırım Tatarlarının alıkonulması ile ilgili bir açıklama yapmadı. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kaynaklarım alıkonulanlara karşı işkence uygulandığını bildiriyor. Alıkonulan Kırım Tatarlarına yasa dışı soruşturma yöntemleri, psikolojik ve fiziksel baskı uygulanıyor. Bunu 23 Ağustos’ta düzenlenen Kırım Platformu Açılış Zirvesine katılmanın intikamı olarak görüyoruz.” diye belirtti.

KTMM BAŞKAN YARDIMCISI CELAL DAHİL 5 KIRIM TATARI ALIKONULDU

Bilindiği gibi işgal altındaki Kırım’da,  3 ve 4 Eylül günleri içinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı daha alıkonuldu. Kırım Tatarlarının götürüldüğü yer hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. Alıkonulanların akrabaları ve aktivistler alıkonulan Kırım Tatarların bulunduğu yeri öğrenmek için Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde toplandı. İşgalci güçler açıklama yapmak yerine Kırım Tatar aktivistlere müdahale ederek, yaşlılar ve kadınlar dahil yaklaşık 40 kişiyi alıkoydu, bir Kırım Tatarını da darp etti. Gözaltına alınanlar arasında Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev, KTMM üyesi Lemmar Yunusov, eski siyasi tutsak Kazim Ametov de yer aldı. İlk Kırım Tatarının alıkonulmasında bir buçuk gün geçtikten sonra işgalcilerden alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yere dair açıklama yapıldı. Sözde soruşturma görevlisi Vitaliy Vlasov, avukat İslam Velilayev’e yaptığı açıklamada alıkonulan 5 Kırım Tatarının FSB binasında tutulduğunu bildirdi. 5 Kırım Tatarının bugün mahkemeye çıkarılması bekleniyor.