Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar: AB yaptırımlarının genişletilmesini bekliyoruz

Haberler
Anife Bilal
10 Eylül 2020, 12:42
Anife Bilal
10 Eylül 2020, 12:42

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ihlali sebebiyle Rus vatandaşları ve şirketlerine yönelik uygulanan bireysel yaptırımları uzatma kararını aldıkları için Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin büyükelçilerine teşekkür etti.

Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin büyükelçileri, 9 Eylül 2020 tarihinde Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ihlali sebebiyle uygulanan bireysel yaptırımları altı ay uzatma kararı aldı. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar dün yaptığı açıklamada, Kırım’ın işgali dolayısıyla uygulanan bireysel yaptırımları uzatma kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederken, Ukrayna’nın yaptırımların genişletilmesini beklediğini belirtti.

“UYGULANAN YAPTIRIMLARIN GENİŞLETİLMESİNİ BEKLİYORUZ”

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Emine Ceppar, bireysel yaptırım listesinde 175 kişi ve 44 şirketin yer aldığını bildirirken, “Rusya’nın Kırım’daki her uluslararası ihlali yaptırımla cezalandırılmalıdır. Yasa dışı inşa edilen Kerç Köprüsü nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımların genişletilmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

YARIMADADA 6 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

KERÇ KÖPRÜSÜ

Rusya, 2014 yılında Ukrayna’ya bağlı Kırım yarımadasını işgal ettikten sonra Kırım’ı Rusya’yla bağlamak amacıyla 2017 yılında Kerç Boğazı üzerinden yasa dışı şekilde köprü inşa etmeye başladı. Yasa dışı Kerç köprüsünün otoyol kısmının açılışı 15 Mayıs 2019 tarihinde Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin tarafından yapıldı.

Avrupa Birliği (AB), Kerç köprüsünün yapımında yer alan 6 şirkete karşı Temmuz 2018’de yaptırım uygulamaya başladı.

AB’nin resmi sitesinde yayımlanan karara göre, Putin’in yakın arkadaşı Rus oligark Arkadiy Roternberg’e ait Mostotrest (MOEX: MSTT) ve Stroygazmontaj şirketleri, ayrıca Institute Giprostroymost Saint-Petersburg, Zaliv Tersanesi (Kerç), Stroygazmontaj-Most ve Zao Vad şirketleri AB’nin uyguladığı yaptırımlar kapsamına giriyor.