Ukrayna Dernekleri Koordinasyon Kurulu Ankara'da toplandı

Güncel
E. K.
25 Şubat 2020, 18:01
E. K.
25 Şubat 2020, 18:01

Ukrayna Ankara Büyükelçiliğinde, Türkiye’deki Ukrayna Dernekleri Koordinasyon Kurulu toplantısının dördüncüsü gerçekleşti.

Toplantıya, Türkiye’nin farklı bölgelerinden Ukrayna Dernekleri yönetimi ve temsilcileri katıldı. Etkinliğe ayrıca, Kırım Derneği Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Batır da iştirak etti. Koordinasyon Kurulu toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, etkinlik katılımcılarını selamladı ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen Ukrain STK temsilcileri ile Kırım Tatar temsilcilerine teşekkür ederek, “Çünkü biz, hepimizi bir bütün organizma olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Toplantı sırasında, Ukrayna Derneklerinin 2019 yılındaki faaliyetlerinin sonuçlarının değerlendirileceğini ve bu yıl yapılacak etkinliklerin görüşüleceğini ifade eden Sıbiga, Ukrayna ile ilgili Türkiye’de yapılacak tüm etkinliklere desteklerini sürdüreceklerini kaydederek, Ukrayna devletinin diasporayı ileride de aynı şekilde desteklemeye devam edeceğinin altını çizdi. Faaliyetler arasında basılı yayınlarla ilgili çalışmaların büyük önem taşıdığını belirten Sıbiga, Türkiye’de özellikle günümüz Ukrayna’sı ile ilgili kaynakların az olduğunu ifade etti.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin günümüzde siyasi diyaloğun en yüksek seviyesine ulaştığını kaydeden Büyükelçi Andriy Sıbiga, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’ya gerçekleştirdiği son ziyaretinin ülkeler arasındaki ilişkilere daha çok ivme kazandırdığını belirtti.

KIRIM’IN RUSYA TARAFINDAN İŞGALİ KONUSUNU GÜNDEMDE TUTMALI

Bunun yanı sıra toplantının, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin yıl dönümü günlerinde yapıldığını vurgulayan Sıbiga, “Bu sözlerin arkasında Kırım Tatarları başta olmak üzere işgal altında bulunan, takibata uğrayan insanların acıları var. Bunu unutmamalıyız. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir protesto eylemi yapıldı, Antalya’da hazırlanıyor. Büyükelçilik olarak biz de bir sıra etkinlik hazırlıyoruz. Bu tarihi unutmamalıyız, bu konu gündemden düşmemeli.” diyerek Ukrayna derneklerini Kırım Tatar dernekleriyle birlikte çalışarak Kırım işgalden kurtarılana dek işgal konusunu gündemde tutmaya çağırdı.

Konuşmasının sonunda Sıbiga, Ukrayna’da meydana gelen Euromeydan olayları sırasında hayatlarını kaybedenleri anarak, Şubat ayının olayların en kanlı dönemi olduğunu hatırlattı. Kıyiv’de (Kyiv) Euromeydan olayları sırasında 18-20 Şubat 2014 tarihinde yüzden fazla aktivist keskin nişancıların ve polisin kurşunlarıyla hayatını kaybetmişti.
Toplantı katılımcıları Euromeydan olayları sırasında ölenleri saygı duruşuyla andı.Daha sonra sırasıyla Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga’nın eşi Tetyana Sıbiga, Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman, Ukrayna Antalya Konsolosu Vyaçeslav Homenko ve Ukrayna Dernekleri Koordinasyon Kurulu Başkanı Olena Topçu söz alarak faaliyetlerini anlattılar.

“KIRIM UKRAYNA’DIR!”

Konuşmalardan sonra toplantı katılımcıları, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin yıl dönümü nedeniyle bir kampanya düzenleyerek “Kırım Ukrayna’dır” yazılı pankartın önünde toplu fotoğraf çektirdiler.

KIRIM TATAR KAYNAK MERKEZİ’NDEN UKRAYNA DERNEKLERİNE TEŞEKKÜR

Etkinlik sırasında konuşma yapan Marmaris Ukrayna Kültür ve Dayanışma Derneği ve Ukrayna Dernekleri Koordinasyon Kurulu Başkanı Olena Topçu, Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla gerçekleştirilen uluslararası “Bayrakla Birleşenler-#LiberateСrimea” kampanyası çerçevesinde Türkiye’de yapılan eylemlerin düzenlenmesine yardımcı olan Ukrayna derneklerine kampanyanın organizatörü olan Kırım Tatar Kaynak Merkezi’nin teşekkür belgelerini takdim etti. Ekim 2018 tarihinde başlayan söz konusu “Bayrakla Birleşenler-#LiberateСrimea” kampanyası çerçevesinde Kırım Tatar bayrağı 9 ay içinde 28 ülkeyi dolaşmıştı. Ukrayna Dernekleri Koordinasyon Kurulu Toplantısı sırasında; Koordinasyon Kurulunun tescili ve tüzüğünün hazırlanması, Dünya Ukraynalılar Kongresi ile işbirliği, Ukrayna devleti tarafından derneklere maddi desteğin sağlanması, Ukrayna diasporasının 2020’de düzenleyecekleri etkinlikler, enformasyon alanındaki çalışmalar gibi Türkiye’deki Ukrayna sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri ve diğer konular masaya yatırıldı. Ayrıca etkinlik sırasında Koordinasyon Kurulunun yeni başkanı ve sekreteri seçildi. Koordinasyon Kurulu Başkanlığına yeniden Olena Topçu seçilirken, kurulun sekreteri Kuşadası Ukrayna Kültür Derneği Başkanı Svitlana Potapenko oldu.