Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı: Rusya, Azak Denizi ve Karadeniz’in kendi iç denizleri olmadığını anlamalı

Güvenlik
Anife Bilal
12 Ağustos 2021, 15:38
Anife Bilal
12 Ağustos 2021, 15:38

Gürcistan’da 26 Temmuz- 6 Ağustos 2021 tarihleri arasında düzenlenen uluslararası “Agile Spirit 2021” tatbikatına katılan Ukrayna savaş gemileri, Odesa limanına geri döndü. Gemileri limanda Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oleksiy Neyijpapa karşıladı.

Gürcistan’da 15 ülkenin katılımıyla 26 Temmuz- 6 Ağustos 2021 tarihleri arasında “Agile Spirit 2021” tatbikatı düzenlendi. Tatbikata katılan Ukrayna Deniz Filosuna ait Yuriy Olifirenko orta sınıf çıkarma gemisi ve Slovyansk devriye botu Gürcistan’ın Poti limanından Odesa limanına geri döndü. Odesa limanına, bugün giriş yapan gemileri karşılama törenine Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oleksiy Neyijpapa da katıldı. 

“AZAK DENİZİ VE KARADENİZ’DE GÜVENLİĞİ SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Törende konuşan Deniz Kuvvetleri Komutanı, Rusya’nın saldırgan eylemlerine rağmen Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki güvenliği sağlama görevini yerine getirmeye devam ettiğini belirtirken, “Rusya, Azak Denizi ile Karadeniz’in kendi şahsi iç denizleri olmadığını, bu bölgenin tüm ülkelerin gemileri için açık olduğunu anlamalıdır. İhtiyaç duyulduğu yerde olacağız ve Azak Denizi ile Karadeniz’de güvenlik ve istikrarı sağlama görevlerini yerine getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

AGİLE SPİRİT 2021 TATBİKATI

Gürcistan’da düzenlenen “Agile Spirit 2021” tatbikatına  2 bin 550 asker katıldı. Türkiye, Gürcistan, ABD, Ukrayna, Polonya, Romanya, Letonya, Estonya, Azerbaycan, İspanya, Almanya, Kanada ve Litvanya’nın yer aldığı tatbikata en büyük katılımı Gürcistan 1600, ABD ise 700 askeri personeli ile sağladı.