Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı: Kırım'dan gerçekleşebilecek Rus saldırısına hazırlanıyoruz

Güvenlik
Anife Bilal
06 Temmuz 2020, 13:54
Anife Bilal
06 Temmuz 2020, 13:54

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oleksiy Neyijpapa, Ukrayna askeri unsurlarının, Rusya’nın Kırım’dan Herson bölgesine saldırması ihtimaline karşı hazırlıklı olduğunu kaydetti. Neyijpapa, Rusya’nın yeni bir saldırı gerçekleştirme ihtimalinin bulunduğunu vurguladı.

Rusya’nın işgal altındaki Kırım’ın su sorununu çözmek için Ukrayna’ya saldırma ihtimalini değerlendiren Neyijpapa, “Rusya İmparatorluğu’ndan (bana göre Rusya bir diktatör tarafından yönetilen imparatorluk) böyle bir şey bekliyorum. Hazırlanıyoruz. Her şeyi anlatamam ancak alın size küçük bir ayrıntı. Neptun füze sisteminin menzili Ukrayna ana karasından Sivastopol’e (Akyar) ulaşmaya fırsat tanıyor.” ifadelerini kullandı.

Nayijpapa, Kremlin yönetiminin Kuzey Kırım Kanalı’nın yenilenmesine fon ayırmaya başladığı zaman bunun Rusya’nın büyük ölçekli saldırıya hazırlandığının bir işareti olacağını kaydetti.

İlgili haber: “Rusya, kuraklık nedeniyle Kuzey Kırım Kanalını ele geçirmek isteyebilir”

“SALDIRIYA KARŞI KOYMAYA HAZIRLANIYORUZ VE BUNUN BEDELİNİN ÇOK AĞIR OLACAĞININ FARKINDAYIZ”

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı, “Büyük ölçekli askeri saldırıya karşı koymaya hazırlanıyoruz. Farkındayız ki, böyle bir şey yaşanırsa maalesef hem askerler hem de siviller arasında büyük kayıplar olacak. Ülkemizde yedi yıldır savaş devam ediyor fakat bazıları bunu hala idrak edemiyor.” dedi.

“YENİ DENİZ ÜSLERİ İNŞA EDİLECEK”

Neyijpapa, Ukrayna birliklerinin denizdeki pozisyonlarını güçlendirdiğini belirterek, “Şu an denizdeki pozisyonlarımızı genişletiyoruz. Cumhurbaşkanı ve Savunma Bakanı, Deniz Kuvvetlerine yeşil ışık yaktı. Yeni deniz üsleri inşa etme projeleri üzerinde çalışılıyor. Artık sadece Odesa ve Oçakov’daki küçük limanda konuşlandırılmayacağız… Şu an Karadeniz ve Azak Denizi’nde uygun üslerin inşa edilmesi için arazilerin Deniz Kuvvetlerine devredilmesi için kararlar alınıyor.” dedi.