Ukrayna, Deniz Kuvvetleri için iki yeni üs inşa edecek

Güvenlik
Anife Bilal
20 Ekim 2021, 15:23
Anife Bilal
20 Ekim 2021, 15:23

Karadeniz ile Azak Denizi kıyılarında Ukrayna Deniz Kuvvetleri için iki yeni deniz üssü inşa edilecek. Deniz üslerinin Ukrayna ile Birleşik Krallık arasındaki iş birliği çerçevesinde inşa edilmesi planlanıyor.

Ukrayna ile Birleşik Krallık arasındaki iş birliği çerçevesinde Karadeniz ile Azak Denizi kıyılarında Ukrayna Deniz Kuvvetleri için iki yeni deniz üssü inşa edilecek. Ukrayna merkezli Dom televizyon kanalına konuşan Ukrayna’nın Londra Büyükelçisi Vadım Prıstayko, “İki deniz üssü inşa edilecek. Biri Karadeniz’de, ikincisi Azak Denizi’nde. Projeler onaylandı. Arazi inceleme, planlama gibi çalışmalar başladı… Bunlar Rusya, Kırım’daki altyapımızı ele geçirdikten sonra Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu tamamen yeni askeri üsler olacak” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA’DAKİ DENİZ ÜSLERİ NATO STANDARTLARINA GÖRE İNŞA EDİLECEK

Büyükelçi Prıstayko, kurulacak olan yeni üslerde birliklerin konuşlandırılacağı, eğitimlerin yapılacağı ve askeri personel için lojmanların yer alacağını dile getirdi. Üslerin NATO standartlarına göre inşa edileceğini belirten Prıstayko, “Rusya ve Ukrayna’nın Karadeniz’deki yeteneklerini dengelemek için yapacak çok işimiz var.” dedi.

BİRLEŞİK KRALLIK VE UKRAYNA’DAN SAVUNMA İŞ BİRLİĞİ

Bunun dışında Büyükelçi, Ukrayna ile Birleşik Krallık’ın iş birliği yaparak savaş gemileri inşa etmeye hazırlandığını hatırlattı. İş birliği çerçevesinde inşaat teknolojilerinin Ukrayna tersanelerine aktarılması planlanıyor. Buna ek olarak, Ukrayna denizdeki savunma yeteneklerini güçlendirecek füze silahları alabilecek.