"Ukrayna Değişim Dedi"

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
22 Temmuz 2019, 17:56
Mehmet Berk Yaltırık
22 Temmuz 2019, 17:56

Ahmet Özay-Kıyiv (Kyiv)

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Almanya Temsilcisi Ahmet Özay, kaleme aldığı, “Ukrayna Değişim Dedi” başlıklı yazısında, Ukrayna’da 21 Temmuz 2019’da düzenlenen olağanüstü parlamento seçimlerinin sonuçlarını değerlendirdi.

Özay’ın yazısının tam metni şu şekilde:

Ukrayna bağımsızlığını ilan ettiği 1991 yılından sonra dokuz genel seçim yaşadı. Son genel seçimlerin galibi yüzde 44 dolayında oy ile yine Volodımır Zelenskiy’in partisi Halkın Hizmetkarı oldu. Halkın Hizmetkarı Partisi’ne şu an Dmıtro Razumkov Genel Başkanlık yapıyor. Parti, Batı yanlısı ve değişim taraftarı olarak biliniyor. Seçimlerde Zelenskiy’i zafere taşıyan iki faktörü “Batı” ile entegrasyon ve “değişim” olarak okumak mümkün.

Ukrayna tarihinde ilk kez bir siyasi parti parlamentoda çoğunluğu 250 dolayında milletvekili ile tek başına elde ediyor. Şimdi, toplam 424 sandalyeli parlamentoda ülkeyi  köklü reformlara götürmek için gerekli 300 milletvekillik mutlak çoğunluğa ulaşmanın hesapları yapılıyor.

Bu hesaplar dikkate alındığında iki ilginç doğrultu siyasilerin önüne geliyor. Cumhurbaşkanı Zelenskiy parlamento çoğunluğuna rağmen sürekli  koalisyon öneriyor. Yüzde 6,3 oy oranına rağmen ülkenin pop idolü Ses (Golos) Partisi Genel Başkanı Svyatoslav Vakarçuk’u başbakan adayı olarak dile getiriyor. Aslında, matematiksel olarak Cumhurbaşkanı Zelenskiy’in Halkın Hizmetkarı partisinin böylesi bir desteğe ihtiyacı yok. Ancak, demokrasi, yenileşme, Avrupa kurumları ile bütünleşme idealinin yeni kuşak temsilcisi olan Ses (Golos) Partisi Lideri Vakarçuk ülkenin özlem duyduğu “özde ve sözde demokrasi ile adalet idealinin” temsilcisi olarak kitleler tarafından benimseniyor.

SES (GOLOS) FAKTÖRÜ

Svyatoslav Vakarçuk’u “Ukrayna’nın Kıraç’ı” olarak nitelendirirsek yanlış olmaz. Tüm konser ve mitinglerine bir elinde Ukrayna diğer elinde Kırım Tatar Bayrağı ile çıkıyor. Sahneyi bir şekilde Kırım Tatarlarıyla paylaşıyor. En yakın çalışma arkadaşları ise iki Kırım Tatarı. Genel seçimlerde  milletvekili seçilen Kırım Tatar siyasetçi Rustem Umerov  ve Tamila Taşeva yeni nesil politikacılar olarak her zaman yanında bulunuyor.

Genel seçimleri gün boyu Golos’un misafiri olarak Golos Seçim Merkezinde izledim. Golos, Türkçesi ile “Ses” 45 günlük bir parti. Sabah saatlerinde 20 – 30 yaş arası 40 ila 50 kişi arasında değişen meraklı kitle, gece binleri buluyor. İstanbul’un modern eğlence mekanlarını andıran 4 büyük salondan oluşan bir eğlence merkezinde misafirleri ağırlıyorlar. Ortam olarak Brüksel veya Franfurt’tan pek farkı yok.

Başbakanlık için ismi geçen Genel Başkan Svyatoslav Vakarçuk başta olmak üzere tüm partililer mütevazi ve genç insanlar. Golos Lideri Vakarçuk ile ayak üstü oraya buraya koşuştururken sürekli sohbet ediyoruz. Bir ara yürüyerek çevredeki sandıkları teftişe gidiyoruz. Ne koruması ne makam arabası var. Şile bezi bir gömlek, spor ayakkabı giyiyor. Seçimleri başarı ile tamamladıktan sonra sohbetimizde Türkiye’ye selam gönderiyor ve en kısa zamanda Türkiye’yi ziyaret edeceğini dile getiriyor.

GENÇ NESİL

Golos’un Ukrayna Parlamentosuna taşıdığı isim milletvekili Rüstem Umerov. Umerov on yıla yakın bir süredir Kırım Tatarlarının Lideri Mustafa Kırımoğlu’nun danışmanlığını yapıyor. Birleşmiş  Milletler’den (BM), Avrupa Birliği’ne (AB), NATO’dan İslam Konferansı Örgütü’ne kadar  birçok platformda Kırım Türklerini temsil ediyor.

Ukrayna’nın siyasi gündemini, “Seçimlerde  çoğunluk oylarını elde eden Halkın Hizmetkarı Partisi ülkeyi yenilikçi güçlerle uyumlu bir şekilde yönetmek istiyor. Bunun bir ifadesi olarak mensubu olduğum Golos ile görüşmeler yapılıyor. Devlet kademelerinde, hükûmet organlarında ve meclis bünyesinde ortak çalışma modelleri görüşülüyor” sözleri ile özetliyor.

Ukrayna genel seçim sonuçlarını Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) bu hafta içerisinde değerlendireceğini düşündüğünü dile getiren Golos Milletvekili Rustem Umerov, “Bizler Ukrayna Parlamentosuna giren Kırım Tatar milletvekilleri olarak milletimize karşı özel bir sorumluluk duygusu içerisindeyiz” sözleri ile Kırım Tatar halkının beklentilerine cevap veriyor ve Ukrayna Parlamentosuna bir kez daha seçilen Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ü kutluyor.

KIRIM TATAR ADAYLAR

Kırım Tatar adaylardan üçü parlamentoya girerken, beş Tatar aday ise partilerinin barajı aşamamasından dolayı milletvekili seçilemiyor. Bu adaylar aslında parti listelerinde ilk sıralarda yer alıyorlar. Lakin Ukrayna siyasetindeki deprem onları da yakından ilgilendiriyor.

Seçimlerde  yüzde beş barajın altında kalarak parlamentoya temsilci gönderemeyen partilerden biri Güç ve Onur Partisi. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov parti baraja takıldığı için Ukrayna Parlamentosuna yeniden milletvekili olamıyor.

Ukrayna’da birliktelik ve hoşgörü duygusu birçok Batı ülkesinden ileri. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Çubarov’u bugün olduğu gibi gelecekte de Ukrayna devlet kademeleri içerisinde layık olduğu yerde her zaman görmeye devam edeceğimize eminim.

Ukrayna bir seçimi geride bıraktı demek yerine, “Ukrayna’nın geleceği seçim sonuçlarından öte milletvekillerinin ülkeyi ne kadar değiştirmek istedikleri” sorusunun cevabında saklı diyebiliriz.