Ukrayna'dan yolsuzlukla mücadeleye yalan makineli çözüm

Güncel
Ömer Kaya
10 Nisan 2019, 18:42
Ömer Kaya
10 Nisan 2019, 18:42

Ukrayna’da hükûmet, kamu işletmelerinde ve devlet kontrolündeki anonim şirketlerde yolsuzluklara yönelik önlem alınması çerçevesinde bir dizi karar aldı.

Ukrayna Bakanlar Kurulunun yaptığı açıklamada, savunma sanayisine yönelik kamu alımlarında şeffaflığın artırılması, işletmelerin yönetimlerinin faaliyetlerindeki yolsuzluk risklerinin denetimi amacıyla stratejik planların hayata geçeceğini duyurdu. Bakanlık ayrıca, “Bu denetimlerde yalan makinesi kullanılabilmesi de öngörülüyor” ifadelerini kullandı.

Yeni düzenlemede ayrıca, Ukrayna devlet savunma sanayi işletmesinin yöneticilerinin uluslararası uzmanların desteği ile denetlenebileceği de belirtildi.

UKRAYNA SAVUNMA SANAYİSİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYOR

Ukrayna, son dönemde savunma sanayi alanında önemli adımlar attı. Özellikle Rus saldırganlığına karşı savunma ve uluslararası güvenlik alanında Türkiye ile de iş birliği içinde olan Ukrayna, geçen Ocak ayında 6 adet Bayraktar TB2 tipi Taktik İnsansız Hava Araçları (İHA) satın almıştı.

Türkiye ve Ukrayna arasında imzalanan savunma anlaşmasının ardından 6 adet Bayraktar TB2 Taktik İnsansız Hava Araçları, montaj ve teknik eğitimin tamamlanmasından sonra Ukrayna hava sahasında boy göstermeye başladı.