Ukrayna'dan uluslararası topluma Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıma çağrısı

Haberler
Anife Bilal
18 Mayıs 2019, 12:47
Anife Bilal
18 Mayıs 2019, 12:47

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Kırım Tatar Sürgününün 75. yıl dönümü dolayısıyla açıklama yayımlayarak uluslararası toplumu 1944 Kırım Tatar sürgününü soykırım olarak tanımaya davet etti.

Farklı kaynaklara göre sürgün sırasında ve daha sonra oluşturulan korkunç şartların sonucunda sürülen Kırım Tatarlarının en az  yüzde 46’sın hayatını kaybettiğini belirtilen açıklamada, “Kırım Tatar halkının zorla tarihi anavatanlarından sürülmesi, özel yerleşim yerlerinde kasıtlı olarak özellikle çocuk ve kadın çoğu Kırım Tatarının ölümüne yol açan şartların oluşturulması, temel geçim yollarının sınırlandırılması tüm bunlar uluslararası hukuka göre soykırım belirtileri taşıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Tarihi adaletin sağlanması için uluslararası ortakları Kırım Tatar sürgünü kurbanlarının anısına saygı göstererek Komünist rejiminin söz konusu suçunu kınamaya ve soykırım olarak tanımaya davet eden açıklamada, “Birleşmiş Milletler Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşmesine uygun olarak Kırım Tatar halkının soykırımı gerçeğinin dünya topluluğu tarafından tanınması, tarihi adaletin sağlanmasının yanı sıra gelecekte Kırım Tatar halkı ve diğer halklara karşı benzer eylemlerin yapılmasını önlemek için hizmet edecektir.” diye belirtildi.

Bakanlık ayrıca Kırım Tatar sürgününü soykırım olarak tanıyan Letonya’ya teşekkür etti.

Rusya’nın Kırım’ı  işgal ettikten sonra Kırım Tatarlarına karşı yine baskı uygulamaya başladığını ifade edilen açıklamada, “Rusya’dan geçici olarak işgal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) kentinin topraklarındaki insan hakları ihlallerine son vermesini, tüm siyasi tutsakları serbest bırakmasını, uluslararası hukuka uygun olarak işgalci bir devlet olan Rusya’nın yükümlülüklerini yerine getirmesini talep ediyoruz.” denildi.

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Sovyet diktatörü Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.
 
Ukrayna’da Kırım Tatar sürgünü resmen soykırım olarak tanındı. 1944 Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak tanınmasını öngören 2493 No’lu karar tasarısı Ukrayna Parlamentosu tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde yapılan oturumda kabul edildi. Bunun yanı sıra 18 Mayıs, “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak kabul edildi.
 
Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ukrayna Başsavcılığı’na bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, 2016 yılında 1944 Kırım Tatar Sürgünü olayı ile ilgili soruşturma başlattı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci güçler, 5 yıldan beri Kırım Tatarlarına sürgün kurbanlarını anmak için toplu etkinlikler ve mitingler düzenleme izni vermiyor.