Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilen o Ahıska Türkleri, sürgün yıllarını unutamıyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Kasım 2020, 11:42
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Kasım 2020, 11:42

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 2016 yılında Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilerek Bitlis’in Ahlat ilçesine yerleştirilen Ahıska Türkleri, yıllar süren sürgünün ardından anavatanlarına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor. O Ahıska Türkleri için sürgün yıllarının acıları ise hala taze…

CUMHURBAŞKANININ TALİMATIYLA UKRAYNA’DAN GETİRİLDİLER

Sovyetler Birliği tarafından 14 Kasım 1944’te Gürcistan’ın Ahıska bölgesinden sürgün edilen Ahıska Türkü ailelerden 72’si, 4 yıl önce getirildikleri Ahlat’ta yaşamlarına devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Ukrayna’dan getirilerek Ahlat’a yerleştirilen Ahıska Türkleri, yıllarca süren sürgünlerin ardından vatanlarında olmanın mutluluğunu yaşıyor. Ancak sürgün kurbanı Ahıska Türkleri, Sovyetler Birliğince 76 yıl önce anavatanlarından sürülerek çektikleri eziyetleri yıllar geçse de unutamıyor. Vatanlarından sürgün edildikten sonra yaşadıkları zorlukları ve acı günleri hafızalarından silemiyor.

22 YIL UKRAYAN’DA KALDILAR

Sürgün kurbanlarından Ahlat’ta yaşayan 55 yaşındaki Ahıskalı Enver Aydın, uzun yıllar uzak kaldığı vatanına kavuşmanın sevinci içinde olduğunu belirterek şu ifadeleri kaydetti:

“Allah Türkiyemizden razı olsun. Askerlerimize güç ve kuvvet versin. Vatanıma geldiğim için çok mutluyum. Hacca gelmiş gibiyim sanki. Bizi vatana getiren Recep Tayyip Erdoğan’dan Allah razı olsun. Sürgünde Özbekistan’da bize çok zulüm ettiler. Evlerimizi ve mallarımızı yaktılar. Sonra Ukrayna’ya gittik ve 22 yıl orada yaşadık. Orada da zorluklar çektik ama şimdi vatanımızdayız. Ahıskalıların bir sözü var. ‘Kardeşini yitiren bir gün ama vatanı kaybeden ölünceye kadar ağlar.’ Cumhurbaşkanımız da ağlamamızı kesti.”

“ÖZBEKİSTAN’DA ÇOK AZAP ÇEKTİK”

Sürgünde başlarından çok acı olayların geçtiğini anlatan, 4 yaşındayken ailesiyle sürgün edilen 80 yaşındaki Simizar Kadimova ise “Aç kaldık, soğuklarda yaşadık. Çok sahipsiz kaldık. Annem 50 yaşına girmeden vefat etti. Eşim 44 yaşında vefat etti. 10 çocuk bana kaldı. Tüm zorluklara rağmen çocuklarımı büyüttüm. Zulümleri göre göre bugünlere geldik. Özbekistan’da çok azaplar çektik. Daha körpe çocukken sürgünde kaldık. Şimdi vatanımıza kavuştuğumuz için mutluyuz. Allah buna vesile olanlardan razı olsun.” dedi.

“SONUNDA VATANIMIZA KAVUŞTUK”

61 yaşındaki İznullah Cafer de vatanlarına getirildikleri günden bu yana huzur içinde yaşadıklarını dile getirerek, yaşadıkları zorlukları unutmaya çalıştıklarını ifade etti ve şunları kaydetti:

“Allah Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan razı olsun. Özbekistan’da zorluklar çektik. Oradan Ukrayna’ya geçtik. Gürcistan’dan sürgün edildikten bu zamana kadar zorluk çektik ama en sonunda vatanımıza kavuştuk. Vatanımıza kavuştuğumuz, bu bayrak altında yaşadığımız için çok mutluyuz. Biz çok zorluk çektik ama çocuklarımız artık öz vatanlarında daha rahat yaşayacak.”