Ukrayna'dan Türkiye'ye gelen turist sayısında rekor artış bekleniyor

Ekonomi
Anife Bilal
09 Haziran 2019, 12:26
Anife Bilal
09 Haziran 2019, 12:26

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ve Türk Hava Yolları’nın (THY) Ukrayna’daki tanıtım etkinliklerinin etkisiyle Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının bu yıl 1,5 milyonu aşarak yeni bir rekor kırması bekleniyor.

TÜROB’dan yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜROB ve THY iş birliği ile turizm pazarlarında seçenekleri genişletmek amacıyla Ukrayna’da gerçekleştirilen tanıtım etkinlikleri meyvelerini vermeye başladı.

Her pazarın koşullarına uygun olarak gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında, Ukrayna’da Kıyiv (Kiev) ve Odesa’dan sonra üçüncü çalışma toplantısı Harkiv’de düzenlendi, iş birliği için imzalar atıldı. Ukraynalı turizmcilerin yoğun ilgi gösterdiği organizasyonda, 3 saat içinde 980 bire bir görüşme gerçekleştirildi.

TANITIM ÇALIŞMALARINDA PİLOT ÜLKE UKRAYNA OLDU

Bu kapsamdaki tanıtım çalışmalarında pilot ülke olarak belirlenen Ukrayna turizm pazarı, turizmciler açısından başarı öyküsü olma yolunda hızla ilerliyor.

Tanıtım toplantısında konuşan TÜROB Başkanı Müberra Eresin, Ukrayna’dan gelen turistlerin Antalya’nın yanı sıra İstanbul, Kapadokya, Kayseri, İzmir ve Sapanca gibi diğer destinasyonları da tercih etmeye başladığına dikkati çekti.

UKRAYNA’DAN TÜRKİYE’YE GELEN TURİST SAYISI YÜZDE 14 ARTTI

2018’de Türkiye’ye 1 milyon 386 bin Ukraynalı turist geldiğini belirten Eresin, “Bu rakam bu yılın ilk 4 ayında yüzde 14 artışla 211 bin olarak gerçekleşti. Yıl sonu itibarıyla Ukraynalı turist sayısının 1.5 milyonu aşmasını bekliyoruz. Türkiye ağırlıklı olarak yaz aylarında plaj turizmi odaklı ziyaret edilse de İstanbul, Kayseri, Kapadokya, İzmir ve Sapanca’nın yoğun ilgi görmesiyle aslında bütün bir seneye yayılan potansiyel gözlemleniyor.” ifadelerini kullandı.