Ukrayna'dan tartışmalı "Steinmeier formülüne" yeşil ışık

02 Ekim 2019, 11:22

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Minsk’teki Üçlü Temas Grubunda, Ukrayna heyetinin “Steinmeier formülü” metni üzerinde anlaşmaya vardığını bildirdi.

Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki çatışmayı çözme amacıyla kurulan Üçlü Temas Grubu toplantısı, dün Mİnsk’te gerçekleştirildi. 

Toplantıda, taraflar, 2015’te döneminAlmanya Dışişleri Bakanı, şu anki Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’in sunduğu formülü görüştü.

Üçlü Temas Grubu toplantısıyla ilgili, Cumhurbaşkanlığı Ofisinde basın toplantısı düzenlenen Zelenskiy, Ukrayna heyetinin “Steinmeier Formülü” metni üzerinde anlaşmaya vardığını ve söz konusu formülün, Donbas’ın özel statüsü hakkındaki yeni yasada uygulanması gerektiğini ifade etti.

“İŞGAL EDİLEN BÖLGELERDE SİLAHLI TERÖRİSTLER VARKEN SEÇİMLER YAPILMAYACAK”

“Steinmeier formülü” hakkında değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Zelenskiy, “ ‘Donbas’ın Özel Statüsü Hakkında’ adıyla bilinen bazı Lugansk ve Donetsk bölgelerindeki yerel yönetim organlarını ele alan geçici yasa, sadece söz konusu bölgelerde, Ukrayna Anayasasına uygun olarak yerel seçimler düzenlendikten ve AGİT’in seçimlerin uluslararası demokratik seçim standartlarına göre yapıldığını duyurmasının ardından yürürlüğe girecek. Bu demek oluyor ki; bölgede silahlı teröristler varken hiçbir seçim yapılmayacak. Biz bunu hiçbir zaman kabul etmeyeceğiz.” dedi.

“Steinmeier formülünün”, Donbas’ın özel statüsü hakkındaki yeni yasada uygulanması gerektiğini ifade eden Zelenskiy, söz konusu yasasının kamuoyuna açıklanıp tartışılarak hazırlanacağını kaydetti.

UKRAYNA GENELİNDE “STEİNMEİER FORMÜLÜ” KARŞITI PROTESTOLAR DÜZENLENDİ

Tartışma yaratan Steinmeier formülü üzerinde Rusya ile uzlaşılmasına tepki koyan halk, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv başta olmak üzere, Lviv, Harkiv, Mariupol kentlerinde protesto gösterileri düzenledi.

Kıyiv Bağımsızlık Meydanındaki eylemlere, 500’den fazla kişi katılım gösterdi.

ÇİYGÖZ: “GÜÇLÜ UKRAYNA OLMADAN KIRIM İÇİN MÜCADELE EDİLEMEZ”

Eylemciler arasında bulunan Ukrayna milletvekili, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, “İnsanlar kendi isteğiyle sokağa çıktı, ben de kendi isteğimle geldim. Bence güçlü, kendinden emin bir Ukrayna olmadan Kırım için mücadele edilemez.” ifadelerini kullandı.

Çiygöz, tüm görüşmelerde dile getirilmesi gereken tek formülün “Rusya’nın işgal edilen topraklardan çekilmesini sağlamak için Ukrayna çıkarlarının sert bir şekilde savunulması” olması gerektiğini kaydetti.

Lviv, Harkov, Mariupol kentlerinde düzenlenen eylemlerde pek çok aktivist, “Teslim olmaya hayır”, “Ukrayna’yı satmayacağız”, “Steinmeier planına hayır” yazılı pankartları açtı. “Steinmeier formülü” konusunda yapılan anlaşmanın iptal edilmesi talep edildi.

DONBAS İÇİN “STEİNMEİER FORMÜLÜ”

Dönemin Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, 2015 yılı sonunda Minsk anlaşmalarını uygulamak için bir çözüm önerdi. Steinmeier Formülü, Minsk Anlaşmalarının bir dizi maddesinin paralel bir şekilde yerine getirilmesini öngörüyor. Söz konusu “formüle” göre; Ukrayna’nın ilk önce Donbas’taki seçimlerle ilgili yasayı yürürlüğe sokması ve ancak bundan sonra tarafların askeri güçlerini geri çekmeye başlaması gerekiyor. Daha sonraki adım ise, Donbas’ta seçimlerin düzenlenmesi olacak. Seçimler, AGİT taraftan da kabul edildikten sonra Ukrayna’nın Donbas’a özel statü vermesi, daha sonra da yasa dışı silahlı güçlerin bölgeden tamamen çekilmesiyle ilgili maddenin yerine getirilip bölgenin Ukrayna’nın kontrolü altına dönmesi öngörülüyor.

Kremlin yönetimi, “formülün” kabul edilmesi konusunda uzun süredir ısrar ediyordu. Rusya, bu şart yerine getirilmeden Volodımır Zelenskiy ile Vladimir Putin’in Normandiya Formatı çerçevesinde görüşmesinin mümkün olamayacağını ileri sürüyordu.

UKRAYNA’NIN TUTUMU

Ukrayna ise, ilk önce Donbas bölgesindeki Rus-Ukrayna sınırının Ukrayna kontrolü altına alınması gerektiğini ancak bundan sonra seçimlerin düzenlenebileceğini savunuyor.

Donbas
Steinmeier Formülü
Ukrayna
Bunlara da bakın: