Ukrayna’dan tahliyeler devam ediyor: 74 Kırım Tatarı daha Türkiye’ye getirildi

Güncel
qha muhabir
02 Mart 2022, 14:21
qha muhabir
02 Mart 2022, 14:21

Rusya’nın 24 Şubat sabahı Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle can güvenlikleri tehlikede olan Ukrayna’daki Kırım Tatarı kadın ve çocuklardan oluşan 46 kişilik ilk grup dün Türkiye’ye getirildi. 74 Kırım Tatarının yer aldığı ikinci grubun tahliyesi bu sabah gerçekleşti. Türkiye’ye sığınan 74 Kırım Tatarını, İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu karşıladı. Tahliye edilen Kırım Tatarları, Türkiye’ye teşekkür etti.

Rusya’nın 7 gündür aralıksız saldırdığı Ukrayna’dan Türkiye’ye Kırım Tatar grupların tahliyeleri devam ediyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığının başlattığı tahliye organizasyonu ile Ukrayna’daki Türk vatandaşlarının ve Kırım Tatarlarının tahliyesinin ikincisi bugün gerçekleştirildi. Tahliye edilen 46 kişilik ilk Kırım Tatar kafilesi dün Türkiye’ye gelerek Edirne’de misafir edilmişti. Ülkeden tahliye edilen Kırım Tatarlarının ikinci kafilesi 42’si çocuk 21’i kadın olmak üzere toplamda 74 kişiden oluşuyor.

Bu sabah gelen ikinci Kırım Tatar tahliye grubunu İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu karşıladı. Gelen Kırım Tatarları Edirne Valiliğince misafirhanelere yerleştirildi.

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK), Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi ile Kırım Derneği Edirne Şubesi de gelenlerin acil ihtiyaçları konusunda yardımcı oluyor.

UKRAYNA’DAN TÜRKİYE’YE TAHLİYE EDİLEN KIRIM TATARLARINI İLGİLENDİREN DUYURU

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar’ın tahliyelere ilişkin dün yayımladığı duyuruda şu ifadeler yer aldı:

“Kırım Tatarları ve dostlarımızın dikkatine! Ukrayna’daki Rusya saldırısı sonrası ülkeyi terk ederek Türkiye’ye gelmekte olan sığınmacı Kırım Tatarları ile ilgili olarak Kırım Tatar Millî Meclisi ile irtibatlı bir şekilde Dünya Kırım Tatar Kongresi, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi tarafından Türkiye’deki tüm Dernek ve Vakıf Başkanlarımıza her türlü bilgilendirme yapılarak tedbirler alınmakta ve hazırlıklar yapılmaktadır. Konu ile ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin yetkili kurum ve kuruluşlarının talimatları ve talepleri doğrultusunda çalışmalar yürütülmekte olup ilk kafile bugün karşılanmış ve misafir edilmektedir. Sığınmacı kardeşlerimizin barınma, iaşe ve her türlü ihtiyaçları konusunda desteği esirgemeyen devletimizin kurumlarına teşekkür ederiz. Ayrıca, sınır kapısına yakın bölgedeki derneklerimiz ve temsilcilerimiz de acil durumlar için görevlendirilmiştir. Sığınmacıların Türkiye’de uzun süreli konaklamaları konusunda da tekliflerimiz ve taleplerimiz devlet kurumlarımıza iletilmiştir. Sığınmacı Kırım Tatarlarının acil durumlar için +905334725020 numaralı WhatsApp hattına mesaj atmaları yeterli olacaktır. Bilgilerinize”