Ukrayna'dan tahliye edilen Kırım Türkleri Eskişehir'e geldi

Diaspora
qha muhabir
18 Mart 2022, 15:11
qha muhabir
18 Mart 2022, 15:11

Ukrayna’dan tahliye edilen bir grup Kırım Tatarı, dün itibarıyla Eskişehir’e geldi. Kafile, öğrenci yurduna yerleştirildi.

Rusya’nın savaş açtığı Ukrayna’dan tahliye edilen bir grup Kırım Tatarı, Eskişehir Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğünün koordinasyonunda, merkez Tepebaşı ilçesindeki Doğan Aslanbey Öğrenci Yurduna yerleştirildi. İhtiyaçları Eskişehir Valiliğince karşılanan 32 Kırım Türküne ön sağlık hizmeti de sağlandı. Kafiledeki bazı kişilerin beraberinde evcil hayvanlarını getirdikleri görüldü.

UKRAYNA’DAN TAHLİYE EDİLEN KIRIM TATARLARI ESKİŞEHİR’DE

Kıyiv’den Eskişehir’e gelen Kırım Ailesi Koordinatörü Anife Kurtseitova, kendilerine kucak açan Türkiye halkına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Türkiye’ye daha önce Kırım Günleri etkinlikleri düzenlemek için geldiğini belirten Kurtseitova, Anadolu Ajansına şöyle konuştu:

Şimdi savaş nedeniyle buraya geldim. Çok farklı bir durumdayız. Çocuklarımızla birlikte bombalardan saklandık. Çok zor günler yaşadık. Türkiye’de güvendeyiz. Erkeklerimiz savaşta. Onlardan her zaman haber alamıyoruz. Kalplerimiz Ukrayna’da kaldı.

Ukrayna'dan gelen Kurtseyitova: Kalplerimizi şu an orada - Son Dakika
Kırım Ailesi’nin kurucusu Anife Kurtseitova

Anife Kurtseitova, ayrıca İl Göç İdaresi Müdürlüğü personelinin ilgisinden ve tüm ihtiyaçlarını karşıladığından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Eskişehir Kırım Türkleri Kültür, Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Ercan Bozkurt da Kırım Türklerine gösterdikleri ilgilerinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya teşekkür etti.