Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı için İstanbul'da Müşterek Koordinasyon Merkezi açıldı

Ekonomi
Filiz
27 Temmuz 2022, 14:54
Filiz
27 Temmuz 2022, 14:54

Rus ablukası altında kalan Ukrayna tahıllarının dünya pazarına açılması için sevki yapılacak İstanbul Müşterek Koordinasyon Merkezi bugün açıldı. Milli Savunma Üniversitesi yerleşkesinde yer alan koordinasyon merkezinin açılışına Bakan Hulusi Akar katıldı. Açılış konuşmasında konuşan Akar, merkezin küresel gıda krizini sonlandıracağının altını çizdi. Ukrayna’dan 25 milyon ton tahılın yola çıkacağını belirten merkeze ilişkin olarak, Akar, “Merkezde asker ve sivil olmak üzere BM, Türkiye, Ukrayna ve Rusya’dan 5’er temsilci oluşacak. Ticari gemilerin kaydı, teknik ve güvenlik takibini yapacak. Ukrayna limanlarında yüklenen gemiler denetlenecek. Mayın temizleme ihtiyacı ise şimdilik yok” bilgisini paylaştı.

Ukrayna –Rusya savaşının başından bu yana arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye, tahıl sevkiyatı için Karadeniz üzerinden koridor oluşturdu. Rus ablukası altında kalan Ukrayna tahılları için kollarını sıvayan Türkiye, tahıl koridoru anlaşmasını sundu. Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında Türkiye, Ukrayna ve Rusya askeri heyetleri iki kez bir araya gelerek, tahıl koridoru anlaşması için İstanbul’da masaya oturmuştu. Son olarak 22 Temmuz 2022’de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde heyetler “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi”ni imzalamıştı.

Bu bağlamda, Ukrayna limanlarında kalan hububatların dünya pazarına açılması için tahıl yüklü gemiler Karadeniz üzerinden İstanbul’a gelecek. Türkiye üzerinden dünyaya ihracatı yapılacak tahıllar İstanbul’da kurulan Müşterek Koordinasyon Merkezi’ne ulaşacak. Bugün Milli Savunma Üniversitesi yerleşkesinde, söz konusu merkezin açılışı gerçekleştirildi.

BAKAN HULUSİ AKAR İSTANBUL’DA MÜŞTEREK KOORDİNASYON MERKEZİNİN AÇILIŞINI YAPTI

Açılışı gerçekleştiren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Tüm dünya için özel bir anlam taşıyan insani amaçlar doğrultusunda çalışacak bu merkez enerji ve gıda krizinin sonlandıracak” vurgusunu yaptı. Bakan Akar açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan çatışma enerji ve gıda krizini artırdı. Tahıl arzının üçte biri Rusya ve Ukrayna tarafından sağlanıyor. Tahıl sorununun devam etmesi Orta Doğu ve Afrika olmak üzere açlık ve düzensiz göç nedeniyle ciddi risk oluşturuyor. Ukrayna limanlarında bekleyen 25 milyon tondan fazla tahılın kısa zamanda ihtiyaç sahibi ülkelere ulaştırılması için kırmızı hat tanımlamasıyla koridor oluşturuldu. Ukrayna, Rusya ve Türkiye tarafından general görevlendirilerek yoğun temaslar yürütüldü. 13 Temmuz’da bir araya gelen askeri heyetler 22 Temmuz’da yeniden toplanarak BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde imza attı.

Koordinasyon merkezi Milli Savunma Üniversitesi yerleşkesinde 23 Temmuz’da hazırlığa başladı. Bu merkezin vazifesi Ukrayna’dan ihraç edilecek tahıl ve diğer gıda ürünlerinin 3 liman Odesa, Çornomorsk ve Yujnıy‘dan sağlanacak. Merkezde asker ve sivil olmak üzere BM, Türkiye, Ukrayna ve Rusya’dan 5’er temsilci oluşacak. Ticari gemilerin kaydı, teknik ve güvenlik takibini yapacak. Ukrayna limanlarında yüklenen gemiler denetlenecek. Mayın temizleme ihtiyacı ise şimdilik yok.

İmzalanan belge 120 günde geçerli olacak, gerekli olduğu taktirde yenilenecek. İlk gemilerin hazırlığı ve planlamaları devam ediyor. Merkez gıda krizini önlemesine katkı sağlayacak. Kalıcı barış için zemin hazırlamasını temenni ediyoruz. Savaşın başından bu yana söylediğimiz gibi, barış, huzur diyalogdan yanayız.”