Ukrayna'dan, sözde "Kırım heyeti"nin Sırbistan ziyaretine tepki

07 Aralık 2019, 13:12

Kırım’ı işgal eden Rusya, propaganda gereği sözde Kırım’ı temsil eden heyetlerin ziyaretleri aracılığıyla suçunu meşrulaştırma çabalarını sürdürüyor. En son yine sözde bir “Kırım heyeti”, 5-6 Aralık 2019 tarihleri arasında Sırbistan’a yasa dışı bir ziyaret gerçekleştirdi.

Balkan Insight’ın aktardığına göre Ukrayna’nın Sırbistan Büyükelçisi Oleksandr Aleksandroviç, Kırım’dan gelen sözde heyetin Sırbistan ziyaretini “provokasyon” olarak nitelendirerek kınadı.

BÜYÜKELÇİ: BÖYLE ZİYARETLERE NEDEN İZİN VERİLDİĞİNİ BİLMİYORUZ

Bu tür yasa dışı ziyaretlere neden izin verildiğini anlayamadığını söyleyen büyükelçi, Özgür Avrupa Radyosuna (Radio Free Europe) yaptığı açıklamada, “Bir yandan hiçbir Sırp yetkili sözde “Kırım Cumhuriyeti”nin temsilcileriyle tanışmadığı için memnunuz. Öte yandan, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekleyen Sırbistan’da böyle ziyaretlere neden izin verildiğini bilmiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Büyükelçi Aleksandroviç, tıpkı Ukrayna’nın eski Sırbistan’ın parçası olan Kosova’nın bağımsızlığını tanımadığı gibi Sırbistan’ın Kırım’ı Rusya’nın bir parçası olarak tanımadığını hatırlatarak, “İki ülke dostane (tutuma sahip) ve umarım gelecekte Sırbistan ve Ukrayna’nın (bu tutumunu bozacak) bir provokasyon olmayacak.” dedi.

SÖZDE HEYET KİMLERLE TEMAS ETTİ?

Sırbistan’a yasa dışı ziyaret gerçekleştiren heyette eski Kırım savcısı Natalya Poklonskaya ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel temsilcisi Gregory Muradov’un yer aldığı bildirildi. Heyetin burada sağcı Sırp partisi Dveri’den bir milletvekili ve sağcı Sırp Radikal Partisi lideri ve uluslararası savaş suçlusu Vojislav Seselj ile “uluslararası ilişkileri güçlendirmek” adına madalya aldıkları kaydedildi.

Seselj konuyla ilgili olarak, “Bizce; Sırp Radikaller ve tüm Sırp vatanseverler (için), Sırbistan vatan, Rusya ise anne. Anavatanımız Sırbistan’ı ve Rusya Ana’yı eşit derecede seviyoruz.” diye kaydetti.

Balkanlar
Kırım
Rus işgali
Rus propagandası
Rusya
Sırbistan
sözde heyet
Ukrayna
Bunlara da bakın: