Ukrayna'dan Silahlı Çatışmalarda İşlenen Suçlara İlişkin Uluslararası Uzmanlar Konseyi

Haberler
Anife Bilal
11 Ağustos 2021, 18:18
Anife Bilal
11 Ağustos 2021, 18:18

Ukrayna Başsavcılığı, Silahlı Çatışmalarda İşlenen Suçlara İlişkin Uluslararası Uzmanlar Konseyi oluşturuyor. Uluslararası Uzmanlar Konseyinin ilk toplantısı, dün Kıyiv’de düzenlendi. 

Ukrayna Başsavcılığı, savaş suçlarını ve insanlığa karşı suçları araştırma deneyimini incelemek ve bu alanda ulusal standartlar geliştirmek amacıyla Silahlı Çatışmalarda İşlenen Suçlara İlişkin Uluslararası Uzmanlar Konseyi oluşturuyor. Konsey çalışmalarına yabancı ve Ukraynalı uluslararası insancıl ve uluslararası ceza hukuku uzmanlarının dahil edilmesi planlanıyor. Silahlı Çatışmalarda İşlenen Suçlara İlişkin Uluslararası Uzmanlar Konseyi’nin ilk toplantısı, dün Kıyiv’de Ukrayna Başsavcısı Irına Venediktovna’nın başkanlığında gerçekleşti.

KURUMLARARASI KOORDİNASYON VE İLGİLİ TARAFLAR İÇİN TEK BİLGİ ALANI OLACAK

Konseyin hedeflerine dair açıklamalarda bulunan Ukrayna Başsavcısı, “İlgili uluslararası uzman platformu bize, Kırım ve Ukrayna’nın doğusundaki silahlı çatışmalar sırasında işlenen suçların soruşturulması ve savaş ile insanlığa karşı suçları işleyen kişileri hukuki olarak cezalandırılması için bir yol haritası geliştirme imkanı sağlayacak. Şu an biz çok yönde çalışıyoruz; soruşturmalar ve davaların Ukrayna mahkemelerine iletilmesi süreci devam ediyor, Uluslararası Ceza Mahkemesi ile iş birliğimiz sürüyor, bunun dışında Donbas’taki çatışmalara yasa dışı olarak katılan vatandaşlar hakkında yargı süreci yürüten yabancı ülkelerdeki meslektaşlarımızla iş birliği yapıyoruz. Dolayısıyla bu yeni platformda kurumlar arası koordinasyon ve tüm ilgili taraflar için tek bir bilgi alanı olacaktır.” dedi.

SİVİL İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİNİN ÇALIŞMALARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Bununla birlikte Venediktova, işgalin ve silahlı çatışmanın devam ettiği yıllar boyunca, kolluk kuvvetlerine Uluslararası Ceza Mahkemesi için kanıt toplamaya yardım eden sivil insan hakları örgütlerinin gerçekleştirdiği önemli çalışmalara dikkat çekerek, Ukrayna Başsavcılığının yakın zamanda Uluslararası Ceza Mahkemesine Kırım’daki olaylarla ilgili bir bilgilendirme mektubu göndermeyi planladığını belirtti.

Öte yandan uzmanlar, Ukrayna Güvenlik Servisi ve Ulusal Polis Teşkilatı bünyesinde oluşturulacak ve silahlı çatışma şartlarında işlenen suçların soruşturulması ile ilgilenecek birimlerde çalışacak uzmanların eğitimine katılmaya hazır olduklarını aktardı. Bununla birlikte yargıçların da bu alanda eğitim almasının önemine dikkat çekti.

Bilindiği gibi Ukrayna Parlamentosu, Mayıs 2021’de, savaş suçlarına dair yasayı kabul etmişti. İlgili yasa, Kırım ve Donbas’ta işlenen suçların “savaş suçu ve insanlığa karşı işlenen suçlar” olarak sınıflandırılmasına imkan sağlıyor.