Ukrayna'dan Rusya'ya protesto notası

28 Temmuz 2020, 12:34

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 26 Temmuz’da işgal edilen Kırım’da askeri yürüyüş düzenleyen işgalci devlet Rusya’ya protesto notasını gönderdi.

Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’dan izin alınmadan geçici Rus işgali altında bulunan Akyar’da (Sivastopol) 26 Temmuz’da Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetleri Günü dolayısıyla, Rusya Karadeniz Filosu birliklerinin katılımıyla düzenlenen sözde askeri yürüyüşü, uluslararası hukuk normlarının ve Ukrayna yasalarının ihlali olarak değerlendiriyor.”

RUSYA, UKRAYNA İLE İLİŞKİLERİ KASITLI OLARAK GERİYOR

Bakanlık, Rusya’nın söz konusu askeri yürüyüşü düzenleyerek Ukrayna-Rusya arasındaki ilişkilerde kasıtlı olarak gerginlik yarattığını belirtti. Bununla birlikte Bakanlık, Rusya’dan derhal Ukrayna toprak bütünlüğüne karşı işlediği suçlara son vermeye ve Ukrayna’ya ait topraklarının işgalden kurtarılması için kapsamlı önlemler almayı talep etti.

AKYAR’DA RUSYA DENİZ KUVVETLERİ GÜNÜ KUTLANMIŞTI

Rus işgalciler 26 Temmuz 2020 tarihinde Akyar’da Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetleri Günü dolayısıyla askeri yürüyüş düzenledi. Yürüyüşten sonra Akyar’daki Nahimov Meydanında silah ve askeri teçhizatı sergisi düzenledi ayrıca Rus ordusunun propagandası yapılarak gençleri orduya katılmaya teşvik edildi. Rusya Kırım’ı işgal ettikten sonra her sene Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetleri Günü dolayısıyla Akyar’da askeri yürüyüşler düzenliyor.


İşgal Altındaki Kırım
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: