Ukrayna'dan Rusya'ya Kırım'da alıkonulan gazeteciyi serbest bırakma çağrısı

Güncel
Anife Bilal
18 Mart 2021, 11:59
Anife Bilal
18 Mart 2021, 11:59

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Krım.Realii Haber Ajansı serbest muhabiri, Ukrayna vatandaşı Vladislav Yesipenko’nun işgal altındaki Kırım’da yasa dışı olarak alıkonulmasını kınadı. Bakanlık, Yesipenko’nun savunma hakkının ihlal edilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus işgalci güçlerin Kırım’da 10 Mart 2021 tarihinde yasa dışı olarak alıkoyduğu Ukraynalı gazeteci Vladislav Yesipenko‘nun serbest bırakılmasını talep etti. Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yayımlanan açıklamada, “Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna vatandaşı Vladislav Yesipenko’nun geçici işgal altında bulunan Simferopol’de (Akmescit) 10 Mart’ta yasa dışı olarak gözaltına alınmasını şiddetle kınıyor.” ifadeleri kullanıldı.

KIRIM’DA ALIKONULAN UKRAYNALI GAZETECİYİ SERBEST BIRAKMA ÇAĞRISI

Yapılan açıklamada, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından Krım.Realii Haber Ajansı serbest muhabiri Vladislav Yesipenko’nun Rusya Ceza Kanunun 223.1. maddesinin 1. maddesi uyarınca ateşli silah ve patlayıcıların yasa dışı üretimi ile suçlandığı ve Akmescit’teki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi tarafından 11 Mayıs 2021 tarihine kadar tutuklandığı belirtiliyor.

Bağımsız avukatların Yesipenko’ya erişimini engelleyerek Ukrayna vatandaşının savunma hakkının ihlal edilmesinin kabul edilemez olduğu vurgulanan açıklamada, “Ukrayna vatandaşının yasa dışı alıkonulması ve Rus işgalci yönetiminin diğer tüm eylemleri; Kırım’ın ilhak edilmesi girişimine ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskıya karşı çıkanlara karşı uygulanan siyasi baskının sıradaki örneğidir.” denildi.

“TÜM UKRAYNA VATANDAŞLARINI SERBEST BIRAKMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, “Rusya Federasyonu’nu, geçici işgal altında bulunan Kırım’da Ukrayna vatandaşlarına karşı uygulanan baskıları ve siyasi zulmü durdurmaya ayrıca Vladislav Yesipenko ile Rusya tarafından yasa dışı olarak alıkonulan tüm Ukrayna vatandaşlarını derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hatırlanacağı üzere, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) dün yaptığı açıklamada Kırım’da Ukrayna vatandaşı Vladislav Yesipenko’nun tutuklandığını duyurmuştu.