Ukrayna'dan Rusya'nın pasaport kararına karşı yaptırım talebi

Güncel
E. K.
26 Nisan 2019, 11:25
E. K.
26 Nisan 2019, 11:25

Rusya’nın işgal ettiği Ukrayna topraklarındaki vatandaşlara kendi pasaportunu verme kararına Ukrayna’dan tepkiler devam ediyor.

Ukrayna Parlamentosu, Moskova’nın işgal edilen Donbas topraklarında yaşayanlara basitleştirilmiş usul yoluyla Rusya vatandaşlığını verme kararından dolayı Rusya’ya karşı yaptırımları güçlendirmesi için; uluslararası kuruluşlara, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine, Amerika Birleşik Devletleri’ne ve Ukrayna’da bulunan yabancı ülkelerin temsilciliklerine başvuruda bulundu.

Söz konusu karar, 25 Nisan 2019 tarihindeki parlamento oturumunda 230 milletvekili tarafından desteklendi.

“UKRAYNA’NIN EGEMENLİĞİNE VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE AYKIRI”

Ukrayna Parlamentosu, Rusya’nın vatandaşlık verme adımına ilişkin yasayı değersiz bulup, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’den yasanın iptalini  talep etti. İlgili kararda, “Ukrayna Parlamentosu olarak, Ukrayna’nın egemenliğini ve sınır bütünlüğünü bozan, Ukrayna’daki insanlık ve vatandaşlık haklarını ihlal eden Rusya Federasyonu’nun yıkıcı eylemlerini kınama çağrısında bulunuyoruz. Rusya’nın agresif eylemlerine karşı (uluslararası kuruluşlara) Ukrayna ile güçleri birleştirme çağrısında bulunuyor ve uluslararası yaptırımları güçlendirme talebinde bulunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

24 Nisan tarihinde Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, işgal altındaki Donbas topraklarında ikamet eden kişilerin basitleştirilmiş usul yoluyla Rusya vatandaşlığı alabileceklerine dair kararnameyi imzaladı. Belge metni, Ukrayna Cumhurbaşkanı seçimlerinden üç gün sonra Kremlin resmi sitesinde yayımlandı.

BM KONSEYİNE BAŞVURU

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı da, Rusya yönetimini, işgal altındaki bölgelere ilişkin verilen karardan dolayı eleştirdi. Ukrayna bu konuyla ilgili BM Güvenlik Konseyi’ne başvuruda bulundu.

Donbas’taki silahlı çatışma Rusya’nın Kırım’ı işgalinden bu yana devam ediyor. Ukrayna ve Batı Rusya’yı silahlı militanları desteklediği gerekçesiyle suçluyor.  Kremlin ise, Donbas’a sadece Rusyalı gönüllülerin olabileceğini söyleyerek bu suçlamaları reddediyor.

BM verilerine göre Aralık 2018’e kadar devam eden çatışmalarda, 13 bin kişi hayatını kaybetti, 30 bin kişi ise yaralandı.