Ukrayna'dan Rusya'nın Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilme kararına ilişkin açıklama

Güvenlik
E. K.
19 Ocak 2021, 12:18
E. K.
19 Ocak 2021, 12:18

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilme kararıyla, Avrupa güvenlik düzenini ve uluslararası silah kontrol rejimlerini yok saymayı amaçladığını vurguladı. Ukrayna, uluslararası hukukun temel norm ve ilkelerini baltalamayı amaçlayan bir dış politika sergileyen Rusya’nın uluslararası hukuku ihlal etmeye devam ettiğini dile getirdi.

Rusya Federasyonu, 15 Ocak 2020 tarihinde, Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilme sürecini başlattı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, dün Rusya’nın Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilmeye ilişkin kararı hakkında açıklamalarda bulundu.

RUSYA ZATEN UKRAYNA VE GÜRCİSTAN’IN BAZI BÖLGELERİNİ İŞGAL EDEREK ANLAŞMAYI YOK SAYMIŞTI!

Ukrayna yönetimi, Rusya’nın, 2009-2020 döneminde, özellikle Ukrayna ve Gürcistan’ın bazı bölgelerini işgal ederek uygulama alanını azaltma yoluyla Açık Semalar Anlaşması’nı büyük ölçüde ihlal ettiğinin belirtti. Rusya’nın anlaşma ihlali konusunda defalarca uyarıldığını kaydeden Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Bu kararı, Rusya’nın Avrupa güvenlik mimarisi ve uluslararası silah kontrol rejimlerini yok etmenin ve uluslararası hukukun temel norm ve ilkelerini baltalamayı amaçlayan dış politika uygulamasının bir başka örneği olarak değerlendiriyoruz.” ifadesine yer verildi.

Açık Semalar Anlaşması’nın, birbirlerinin toprakları üzerinde gözlem uçuşları yoluyla üye devletler arasında şeffaflık sağlayan, yasal olarak bağlayıcılığı olan önemli bir uluslararası silah kontrol anlaşması olmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, Anlaşmanın Rusya tarafından uzun vadeli ağır ihlalleri nedeniyle ABD’nin 22 Kasım 2020’de Anlaşmadan çekilmek zorunda kaldığı anımsatıldı.

AÇIK SEMALAR ANLAŞMASI

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) coğrafyasında güven ve güvenlik artırıcı önlem olarak öngörülen ve 1992’de imzaya açılan Açık Semalar Anlaşması’nın tarafları arasında günümüzde 33 ülke bulunuyor: Ukrayna, Türkiye, Belçika, Belarus, Bulgaristan, Bosna Hersek, Birleşik Krallık, Yunanistan, Gürcistan, Danimarka, Estonya, İzlanda, İspanya, İtalya, Kanada, Lüksemburg, Letonya, Litvanya, Hollanda, Almanya, Norveç, Polonya, Portekiz, Rusya, Romanya, Slovakya , Slovenya, Macaristan, Fransa, Finlandiya, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan.

Askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız keşif uçuşlarına izin veren Anlaşma 1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe girdi.