"Rusya'nın Ukrayna'ya gizlice saldırabileceğini daha önce defalarca gösterdiğini hatırlamakta fayda var"

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
22 Ocak 2022, 20:12
Zhytomyr, Ukraine – November 21, 2018: National Armed Forces, military parade. Military equipment and army troops. Tank and helicopter column.
Mehmet Berk Yaltırık
22 Ocak 2022, 20:12

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından, Ukrayna yönetiminin Rusya’yla gerginliğine dair önemli mesajları paylaşıldı. Ukrayna yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’ya gizlice saldırabileceğini daha önce defalarca gösterdiği ifade ederek, “Rus saldırganlığının sadece bir Ukrayna-Rusya sorunu olmadığını hatırlamalıyız: bu daha çok tüm Avrupa ve Avrupa-Atlantik güvenlik sistemi için bir sorundur” diye kaydetti.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından, Ukrayna yönetiminin Rusya’yla gerginliğine dair önemli mesajları paylaşıldı. Ukrayna yönetimi, Rusya’nın saldırganlığının sadece Ukrayna’yı değil Avrupa’yı ve Avrupa-Atlantik güvenlik sistemini tehdit ettiğini vurgularak, Kremlin’in bir kere daha gizlice saldırabileceği hatırlatıldı.

Büyükelçilik vasıtasıyla duyurulan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

“UKRAYNA’YA GİZLİCE SALDIRABİLECEĞİNİ DAHA ÖNCE DEFALARCA GÖSTERDİĞİNİ HATIRLAMAKTA FAYDA VAR”

“Rusya sınır boyunca askeri yığınak yapmaya devam ederken, kitlesel dezenformasyon yayarken, siber saldırılar düzenlerken ve Ukrayna’daki durumu içeriden baltalarken ortaklarımızın Ukrayna’yı desteklemeye kararlı olduğundan şüphemiz yok. Müttefiklerimiz bunu sadece sözlerle değil, Ukrayna’ya daha fazla askeri destek sağlamak ve diplomatik çabalarını koordine etmek de dahil olmak üzere eylemlerle kanıtlıyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığına uluslararası toplumun tepkisi tavizsiz olmalıdır. Rus saldırganlığı gerçek. 2014’ten beri devam ediyor. İnsanların canını almaya devam ediyor ve Rusya’nın yeniden güç kullanma ihtimali var. Bu nedenle, Rusya’nın olası işgalinin boyutu ne olursa olsun, kararlı ve sorumlu bir şekilde tepki vermek çok önemlidir. Bu bağlamda, Rusya’nın kendi birliklerinin olduğunu Kabul etmeden Ukrayna’ya gizlice saldırabileceğini daha önce defalarca gösterdiğini hatırlamakta fayda var.

RUS SALDIRGANLIĞININ EKONOMİ BOYUTU

Rus saldırganlığının askeri boyutunun yanı sıra ekonomik ve mali boyutları da var. Rusya, Ukrayna toplumu ve işletmeleri arasında yeni bir askeri operasyonun kaçınılmaz olduğu tehdidinde bulunarak panik ekerek Ukrayna’nın ekonomik ve finansal istikrarını baltalamak için büyük çaba harcıyor. Diğer ülkeler tarafından gündeme getirilen güvenlik endişelerini istismar ediyor ve Ukrayna hükümetinin ekonomik istikrarı sağlama çabalarını itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Moskova, Ukrayna’da başarılı olan reformları küçümsemeye çalışıyor. Ancak gerçeklere bakacak olursak, Ukrayna 2021 yılını 2012’den bu yana en iyi ekonomik göstergelerle kapattı. Ekonomi konusunda iyi yoldayız ve Rusya’nın ekonomik istikrarımızı bozmasına izin vermemeliyiz.

Ortaklarımız kapsamlı karşı önlemler üzerinde müzakere ederken, Rus liderliği, Batı’nın en sert yaptırımları uygulamakta tereddüt edeceğine inandırılmamalıdır. Aktif diplomasi ve güçlü siyasi mesajlar, Moskova saldırgan planlarını durdurana kadar devam etmelidir. Bunlar yeni ekonomik yaptırımlar ve Ukrayna’nın savunma yeteneklerini güçlendirmesi ile sağlanmalıdır. Ortaklarımızı, caydırıcı tedbirlerin güçlü ve etkili olmasını sağlama taahhütlerinde birlik olmaya çağırıyoruz.

Bu bağlamda, ABD’nin Ukrayna’ya kendimizi savunma yeteneğimizi güçlendirmeye yardımcı olacak 200 milyon ABD Doları değerinde yeni bir askeri destek paketi sağlama kararı çok yerindedir. Bu, transatlantik birliğin bir işareti olarak hizmet edecektir.”

“DİPLOMATLAR NE KADAR UZUN KONUŞURSA O KADAR İYİ”

“Kuzey Akım 2 boru hattını başlatmayı reddetmek, Rusya’ya karşı geniş caydırıcılık paketinin ayrılmaz bir parçası olmalı ve Rusya-Ukrayna silahlı çatışmasının olası çözümünde potansiyel olarak etkili bir faktör olabilir. Kuzey Akım 2 kartını Rusya değil Batı oynamalı, ancak bunun için sağlam ve tutarlı bir eylem gerekiyor. Kuzey Akım 2’nin tamamen iş odaklı bir çözüm olduğu fikrini kategorik olarak reddediyoruz. Boru hattının işletilmesi Rusya’ya, Ukrayna’ya karşı yeni bir askeri saldırı başlatması için daha fazla fırsat verecek. Daha da önemlisi, bu kritik durumda Rusya, Ukrayna’ya karşı savaşma ve Avrupa’yı baltalama yeteneğini güçlendirmek için ekonomik ve mali fırsattan mahrum bırakılmalıdır.

Rusya’nın Ukrayna sınırlarındaki birliklerini güçlendirmesine rağmen, Kremlin’in şimdiden saldırmaya karar verdiğine dair hiçbir gösterge yok. Hal böyle olunca da diplomasiye ağırlık vermeliyiz. Diplomatlar ne kadar uzun konuşursa o kadar iyi.

Rusya ile diplomatik müzakereler çeşitli yollarda devam etmelidir. Ukrayna, Fransa ve Almanya, Normandiya Formatındaki anlamlı diyalogu canlandırmak için çok çalışıyor. Rusya ile, anlaşmazlığın barışçıl çözümüne ilişkin tüm konularda, N4’te veya cumhurbaşkanlığı düzeyinde de dahil olmak üzere ikili görüşmelere hazırız.”

“RUS SALDIRGANLIĞININ SADECE BİR UKRAYNA-RUSYA SORUNU OLMADIĞINI HATIRLAMALIYIZ”

“Ukrayna’nın Rusya ile yapılan tüm temaslar ile ilgili ilkesel tutumu değişmedi: Ukrayna’yı ilgilendiren hiçbir anlaşma Ukrayna’sız yapılmamalıdır.

Rus saldırganlığının sadece bir Ukrayna-Rusya sorunu olmadığını hatırlamalıyız: bu daha çok tüm Avrupa ve Avrupa-Atlantik güvenlik sistemi için bir sorundur. Kremlin’in Ukrayna planının başarılı olmasına izin verilirse, iştahı daha da artacak ve Batı’nın Rusya ile daha fazla sorunla karşı karşıya kalması muhtemel. Bu nedenle, tüm çaba ve enerjiyi Rusya’yı caydırmak, Kırım’ın ve Donbas’ın bazı bölgelerinin işgalden kurtarılmasını sağlamak ve Moskova’yı uluslararası hukukun kapsamına geri döndürmek için yoğunlaştırmak son derece önemlidir. Avrupa ve Avrupa-Atlantik güvenliğini güçlendirmenin en iyi yolu budur.”