Ukrayna'nın Taşkent Büyükelçisi'nden, Özbekistan'a Rus yanlısı TV kanallarının kapatılmasına dair nota

Güncel
Manas
10 Mart 2022, 01:55
Manas
10 Mart 2022, 01:55

Ukrayna’nın Taşkent Büyükelçisi Mikola Doroşenko, Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’na “Ukrayna’daki savaş hakkında yanlış bilgi yayan TV kanallarının kapatılması” talebiyle nota gönderdi. Büyükelçi Mikola Doroşenko, ünlü gazeteci Marina Kozlova’ya verdiği röportajında, Özbekistan’da Rus televizyon kanallarının işgalci Rus birliklerinin Ukrayna’ya acımasızca saldırmasını ve yaşanan olayları yeterince yansıtmadığından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi. Öte yandan gazeteci Marinova röportaj için Özbekistan makamları tarafından sorguya tabi tutuldu.

İşgalci Rus ordusunun Ukrayna’ya saldırmasının üzerinden 14 gün geçti. Ukrayna ordusu işgalci birliklere karşı karada ve havada başarıyla mücadele veriyor. Ancak Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde kamuoyunun ağırlıklı olarak Rus televizyon kanalları aracılığıyla oluşmasından dolayı Ukrayna’daki yaşanan olaylar tek taraflı yayınlanmaya devam ediyor.

Ukrayna Cumhuriyeti Olağanüstü ve Tam Yetkili Taşkent Büyükelçisi Mikola Doroşenko, 8 Mart 2022 tarihinde Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’na “Ukrayna’daki savaş hakkında yanlış bilgi yayan TV kanallarının kapatılması” talebiyle bir nota gönderdi. Özbekistan Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna büyükelçisinin talebine henüz bir yanıt vermedi.

Büyükelçi Doroşenko ünlü gazeteci Marina Kozlova’ya vermiş olduğu röportajda konuyla ilgili olarak, “Biz notayı gönderdik. Ancak Özbekistan yönetimi hangi kanalların yanıylaıp hangi kanalları kapatacağı kendi kararıdır” dedi.

Узбекистанская журналистка Марина Козлова с послом Украины в Узбекистане Миколой Дорошенко.

BÜYÜKELÇİ DOROŞENKO: UKRAYNA’DAKİ GELİŞMELERİ HER GÜN DUYURUYORUZ

Ukrayna Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçisi Mikola Doroşenko, Ukrayna’da yaşanan savaşla ilgili, “Büyükelçilik olarak ülkemizde yaşanan tüm gelişmeleri mevcut yönetime aktarıyoruz.” ifadesine yer verdi. Ayrıca Ukrayna’nın farklı bölgelerindeki durum hakkında basın açıklaması yaptığını da sözlerine ekledi.

ÖZBEKİSTAN HÜKUMETİ GAZETECİ KOZLOVA’YI SORGUA TABİ TUTTU

Ukrayna Büyükelçisi Doroşenko ile Ukrayna’da yaşanan olaylarla ilgili röportaj yaptığı için Özbekistan yönetimi gazeteci Kozlova’yı sorguladı. Gazeteci Marina Kozlova, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ukrayna hakkındaki gerçekler nedeniyle Özbek makamları tarafından tehdit ediliyorum!” yazısına yer verdi. Özbekistan İletişim Merkezi tarafından, 24 saat içerisinde tüm röportaj, resim ve bunun dışındaki Ukrayna’da yaşanan olayların videolarının silinmesi talep edildi.

GAZETECİ KOZLOVA: PUTİN’İN İŞLEDİĞİ SAVAŞ SUÇLARININ GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLAMAYA DEVAM EDECEĞİM

Ünlü gazeteci Marina Kozlova, sorgulamanın ardından serbest bırakıldı. Daha sonra gazeteci sosyal medya hesabından, “Putin ve faşist birliklerinin Ukrayna’da işlediği savaş suçlarının görüntülerini ve fotoğraflarını yayınlamaya devam edeceğime söz veriyorum.” açıklamasında bulundu.