Ukrayna'dan Moldova'ya Kırım Platformu daveti

Haberler
E. K.
07 Aralık 2020, 19:44
E. K.
07 Aralık 2020, 19:44

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Moldova’ya Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için kurulacak olan Kırım Platformu’na katılma daveti yaptı. Kırım Platformu’nun açılış zirvesinin, Mayıs 2021’de yapılması planlanıyor.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Moldova’nın Kıyiv Büyükelçisi Ruslan Bolbocean ile bir araya geldi. Bugün yapılan görüşme sırasında Bakan Yardımcısı Ceppar, Büyükelçi Bolbocean’a Kırım’da işgalci Rus yönetiminin insan hakları ihlalleri ve yarımadanın askerileştirilmesi hakkında bilgi verdi. Bunun yanı sıra Kırım Platformu girişimini tanıtan Ceppar, Moldova tarafını platform çalışmalarına katılmaya davet etti.

EMİNE CEPPAR’DAN MOLDOVA’YA KIRIM PLATFORMU DAVETİ

Konuyla ilgili Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Ukrayna ve Moldova’nın, iki halk arasında var olan dostluk, güven ve karşılıklı anlayış içinde ikili ilişkilerin tüm veçhelerinde diyaloğu sürdürmeye hazır olduğunu belirttiler. Taraflar ayrıca, her iki devletin egemenliği ve toprak bütünlüğüne karşılıklı desteğin sürdüğünü vurguladılar.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır.

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti.

Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 2021 yılında düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.