Ukrayna'dan Mariupol sakinlerinin Rusya tarafından zorla sınır dışı edilmesine dair açıklama

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
24 Mart 2022, 19:59
Mehmet Berk Yaltırık
24 Mart 2022, 19:59

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün, Mariupol sakinlerinin işgalci Rusya tarafından zorla sınır dışı edilmesine dair açıklama yapıldı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlattığı savaşın 29’uncu gününde, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından Mariupol’deki Ukrayna vatandaşlarının 15 bininin işgalci Rusya tarafından zorla sınır dışı edilmelerine dair açıklama yayımlandı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

RUS İŞGALCİLER, MARİUPOL SAKİNLERİNİ ZORLA RUSYA’YA SÜRÜYOR

“Rusya Federasyonu, Mariupol şehrine karşı yeni bir terör aşaması başlattı. Rus bombardımanından ve topçu bombardımanından sağ kurtulan sakinler şimdi Rusya’ya zorla sınır dışı ediliyor. Mariupol’un Sol Yaka bölgesinde yaşayan 15 bin kişi ciddi tehlike altında. Rus işgalciler onları Rusya’ya taşınmaya zorluyor. İşgalciler insanların pasaportlarına ve diğer kimlik belgelerine el koyuyor. Eldeki bilgilere göre, Rus ordusu, yaklaşık 6 BİN Mariupol sakinini rehine olarak kullanmak ve Ukrayna üzerinde daha fazla siyasi baskı uygulamak için Rus filtrasyon kamplarında (alıkonulmak üzere) zorla sınır dışı etti. Aynı zamanda, Rus silahlı kuvvetleri, Mariupol’u Rus işgalinden arınmış Ukrayna topraklarına bırakmak için tahliye koridorlarına ateş ediyor. Rus birlikleri, birkaç gün önce Zaporijjiya’dan Mariupol’dan insanları almak için gelen bir insani otobüs konvoyunu gözaltında tutmaya devam ediyor. Rusya’nın bu tür eylemleri, savaş yasalarının ve geleneklerinin, uluslararası insancıl hukuk normlarının, özellikle 1949 Cenevre Sözleşmelerinin ve Cenevre Sözleşmelerinin Ek Protokol I’in ağır ihlalidir. Bugün Brüksel’de toplanan dünya liderlerini NATO, Yediler Grubu ve AB (Avrupa Birliği) zirvelerinde kendilerini Rus ordusu tarafından insanlık dışı bir kuşatma içinde bulan Mariupol ve diğer Ukrayna kentlerinde yaşayanların hayatlarını kurtarmak için acilen harekete geçmeye çağırıyoruz. Uluslararası toplum, ölümcül (Rus) askeri makinesini durdurmak için Rusya’ya yeni sert yaptırımlar getirmeli ve ayrıca Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını finanse etmeyi durdurmak için Rus şirketleriyle tüm ticari bağlarını kesmelidir.”