Ukrayna'dan Latin harflerine dayalı Kırım Tatar alfabesine onay

Haberler
Anife Bilal
22 Eylül 2021, 16:28
Anife Bilal
22 Eylül 2021, 16:28

Ukrayna Bakanlar Kurulu, Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından onaylanan Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığının Latin harflerine dayalı Kırım Tatar Alfabesini kabul etme teklifine destek verdi. Karar, Kırım Tatar alfabesinin 1 Eylül 2025 yılına kadar Latin harflerine geçmesini öngörüyor.

Ukrayna Bakanlar Kurulu, bugün düzenlenen toplantıda “Latin harflerine dayalı Kırım Tatar Alfabesinin kabul edilmesine dair” başlıklı kararı kabul etti. Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı Oleksiy Reznikov konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Kırım Tatar halkı bu kararı 30 yıl bekledi. Bu sistematik çalışmalarının bir parçası. Nisan 2021’de Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığının girişimiyle Bakanlar Kurulu, Kırım Tatar dilinin geliştirme stratejisinin projesini onayladı. Latif alfabesine geçiş bu projenin uygulanması çerçevesinde atılan stratejik adımlardan biridir. Dilbilimciler, eğitimciler, metin yazarları, sanatçılar gibi uzmanlarla çok sayıda istişare yapıldı. Latin harflerine geçişi, geçici işgal altında bulunan Kırım’da yaşayan vatandaşlarımızın da desteklemesi önemli.”

KIRIM TATAR ALFABESİ LİTİN HARFLERE GEÇİYOR

Onaylanan alfabe 31 harften oluşuyor. Karar, Kırım Tatar dilinin öğretilmesi için kullanılan ders kitaplarının 1 Eylül 2025’e kadar Latin alfabesine geçmesini öngörüyor. 

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı, Kırım Tatar dilinin korunması ve geliştirilmesi açısından söz konusu kararın büyük önem taşıdığını belirtti.  Ayrıca Latin Alfabesinin Kırım Tatar dilinin fonetik özelliklerini daha doğru bir şekilde yansıttığı için bu kararın okullar için ders kitapları basma, bilimsel eserler hazırlama, dili modern teknolojilerin yardımıyla geliştirme olasılığını genişlettiği kaydedildi.