Ukrayna'dan Kırımlı siyasi tutsakların ailelerine mali destek

Haberler
Anife Bilal
11 Ağustos 2021, 13:25
Anife Bilal
11 Ağustos 2021, 13:25

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı, Kremlin yönetimi tarafından yasa dışı olarak alıkonulan Ukrayna vatandaşları siyasi tutsakların ailelerine maddi destek sağlamaya başladı. Bakanlığın 17 siyasi tutsağın ailesine 1,7 milyon grivna (63,4 bin dolar) ödediği bildirildi.

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı, Rus işgalci yönetimi tarafından düzmece suçlamalar çerçevesinde yasa dışı olarak alıkonulan 17 Ukrayna vatandaşı siyasi tutsağın ailesine maddi destek sağladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, her bir aileye 100 bin grivnanın ödendiğini belirtilirken, “Bu mali yardım, yasa dışı olarak alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının haklarını koruyan avukatların masraflarını ödemeye yardım edecek.” ifadeleri kullanıldı.

Kremlin’in esir tuttuğu siyasi tutsakların ailelerine mali desteğin sağlanmasına ilişkin kararın 29 Temmuz 2021’de kabul edildiğini hatırlatan bakanlık, “Siyasi tutsaklar için mali yardım sağlanmasına ilişkin kararın, Ukrayna vatandaşlarının haklarını ihlal eden işgalci devlet olan Rusya Federasyonu’nun sorumluluğunu aleni olarak tespit etmek ve daha sonra söz konusu ihlalleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne şikayet etmek için bir yardımcı araç olduğunu vurgulamak istiyoruz.” diye belirtti.

İnsan hakları savunucularının verilerine göre, günümüzde 105 Kırımlı siyasi nedenlerden ötürü alıkonuluyor ve 6 kişi ev hapsinde tutuluyor. Böylece Kırım’da 84’ü Kırım Tatarı olmak üzere 111 kişi siyasi nedenlerden ötürü Rusya tarafından kovuşturuluyor. 84 Kırım Tatarından 80’i Rusya veya işgal altında bulunan Kırım’daki hapishanelerde tutuluyor.